16.05.2021, 08:04 Warszawa (PAP

W niedzielę temperatura w kraju będzie wynosić od 13 do 21 st. C, po południu w całej wschodniej Polsce będą występowały dość groźne burze, może spaść grad i do 25 litrów wody na metr kwadratowy – poinformował PAP rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Przemyśl, 14.07.2016. Kobieta pod parasolem podczas intensywnych opadów deszczu w Przemyślu, 14 bm. Przez Polskę przemieszcza się aktywny niż, który powoduje występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych: burz i intensywnych opadów deszczu. (ukit) PAP/Darek Delmanowicz ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. IMGW: od piątku bez burz i intensywnych opadów deszczu***

Synoptyk IMGW podkreślił, że niedziela przyniesie bardzo niespokojną pogodę we wschodniej części kraju, w zachodniej będzie zdecydowanie lepiej.

„W niedzielę w całej wschodniej część kraju – od woj. pomorskiego przez warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i śląskie – będą występowały burze, które będą dosyć groźne, może spać do 25 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru podczas burz mogą osiągnąć do 80 km/h, mogą wystąpić opady gradu” – powiedział Walijewski.

Zaznaczył, że burze we wschodniej części kraju będą pojawiały się raczej po południu. Podkreślił, że będą rozproszone, nie będzie to jeden przemieszczający się front burzowy. „Słońce będzie od czasu do czasu wychodzić zza chmur” – dodał synoptyk IMGW.

Jak przekazał, w pozostałej – zachodniej części kraju – będzie umiarkowane zachmurzenie.

„Niedziela ciepła, temperatura maksymalna od 15 st. C na Pomorzu i nad samym morzem, około 17 st. C w centrum kraju, a najcieplej będzie na wschodzie – 21 st. C. Może być chłodniej na samym Podhalu – tam tylko 13 st. C.” – dodał. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

kos/ dki/ robs/