WAKACJE W CHORWACJI 2021 – ZASADY WJAZDU, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

Autor / 1 miesiąc temu / NADESŁANE / 1 komentarz

Chorwacja to od lat jeden z topowych kierunków turystycznych Polaków. Wybieramy ten kraj ze względu na jego różnorodność i gwarantowaną pogodę. Jak będą wyglądały wakacje w Chorwacji u schyłku pandemii? Dużo lepiej niż można by się spodziewać.

zdjęcie ilustracyjne

Chorwacja 2021 – jakie obostrzenia obowiązują turystów

„Obostrzenia” to chyba najbardziej znienawidzone przez Polaków słowo. W przypadku tych panujących w Chorwacji są dwie wiadomości: dobra i zła. Zła jest taka, że całkowicie nie zniknęły, dobra – jest dużo mniej restrykcyjnie niż rok temu.

Osoby, które chcą spędzić wakacje w Chorwacji, powinny okazać przy wjeździe negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Ważność testu wynosi 48 godzin od momentu pobrania materiału do badania, nie można więc zrobić go „na zapas”.

Z wykonania testu są zwolnione osoby, które:

– przyjęły dwie dawki szczepionek Pfizer, Astra Zeneca, Moderna lub jedną Johnson&Johnson, przy czym ostatnią nie później niż 14 dni przed planowanym wjazdem do Chorwacji;

– są ozdrowieńcami i przyjęły jedną dawkę szczepionki,

– są ozdrowieńcami i przeszły Covid w ciągu ostatniego półrocza,

– będą przechodziły kwarantannę po wjeździe do Chorwacji,

– są dziećmi poniżej 12 roku życia, które podróżują z rodzicami należącymi do jednej z wymienionych wyżej grup.

Jeśli chodzi o maseczki (zmora turystów w sezonie letnim), to na szczęście nie trzeba ich nosić w przestrzeniach otwartych. Warto natomiast mieć je przy sobie, bo mogą się przydać w niektórych obiektach zamkniętych. Na pewno trzeba mieć maseczkę na lotnisku, także w sklepach ich noszenie jest obowiązkowe. W niektórych miejscach turystom nadal mierzy się temperaturę.

Ważne! Nie spędzimy wieczoru ani połowy nocy w kawiarni bądź restauracji. Z nocnym życiem połączonym z jedzeniem raczej trzeba się pożegnać. Obiekty gastronomiczne pracują w zmniejszonym wymiarze godzin i warto o tym pamiętać, by nie iść spać bez kolacji. Opcjonalnie można kupić sobie coś na wynos i zjeść później w hotelu.

Tego nie możesz przegapić w Chorwacji

Chorwacja, mimo iż wydaje się niewielka, ma bardzo długą listę atrakcji turystycznych. Nie sposób wymienić wszystkich, ale na pewno warto zobaczyć:

Dubrownik, historyczne miasto zwane – i słusznie – perłą Adriatyku. Dubrownik to nie tylko zabytki i nadal żywy oddech historii, to przepiękne miasto, które zachwyci największych malkontentów. Dość powiedzieć, że to tu nakręcono sporo scen do słynnej „Gry o Tron”.

Split – drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, które na dobitkę ma naprawdę wiele do zaoferowania. W Splicie znajdziemy bardzo dużo zabytków z okresu Cesarstwa Rzymskiego, przede wszystkim to, co zostało z pałacu cesarza Dioklecjana. Pałac ów był tak gigantyczny, że dawne korytarze i komnaty dziś są… uliczkami i placami Starego Miasta.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – czyli widok zapierający dech w piersiach. 16 bajecznie turkusowych jezior i 90 wodospadów naprawdę robi wrażenie. To tu powstają najpiękniejsze pamiątkowe zdjęcia z Chorwacji.

Makarską – najpopularniejszy kurort Chorwacji i jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie morze sąsiaduje z górami. W Makarskiej trudno o zabytki i ciekawostki podróżnicze. Jest za to niepowtarzalny klimat wakacji w Chorwacji, któremu nie oprze się nikt. Można śmiało założyć, że jak tyko pandemia się skończy, do Makarskiej powróci prawdziwie nocne życie.

Jak dojechać do Chorwacji?

Nadal najpopularniejszym środkiem transportu jest samolot, ale ma coraz silniejszą konkurencję w postaci prywatnych samochodów. Po prostu coraz więcej osób stawia na własny transport, który gwarantuje możliwość zachowania dystansu społecznego. Z tego też powodu niektóre hotele z oferty ITAKI mają status „z dojazdem własnym”. W ofercie ITAKI są też wycieczki objazdowe po Chorwacji. To propozycja dla osób, które chcą poznać ten przepiękny kraj, ale nie wiedzą, co warto zobaczyć w Chorwacji.

*sponsorowane

One Comment

  • Rena22. Cze, 2021

    Ambasada RP w Zagrzebiu na FB podaje inne informacje. Proszę zapoznać się z ich treścią gdyż nie potrzebne są już testy aby przekroczyć granicę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content