Kredyt gotówkowy to wygodna i nieskomplikowana forma pożyczenia od banku pieniędzy. To produkt dostępny dla szerokiej grupy klientów, najczęściej nie wymagający wielu formalności. Kwoty są bardzo różne – można pożyczyć zarówno tysiąc złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy. Szukając kredytu dla siebie, niezależnie od kwoty, warto zwrócić uwagę na oprocentowanie. Może ono różnić się w zależności od banku. Zobacz, gdzie szukać ofert na tanie kredyty gotówkowe.

Kredyt gotówkowy – czym się charakteryzuje?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, którego celem jest zaspokojenie bieżących potrzeb konsumenta. Należy on do grupy kredytów konsumenckich, czyli przeznaczonych dla osób prywatnych. Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel – bank tego nie weryfikuje, tak jak w przypadku kredytów hipotecznych. Jeśli konsultant pyta, na co zamierzasz przeznaczyć pieniądze, ma to najczęściej cel jedynie informacyjny. Kwoty, które można pożyczyć zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą nawet na 100 czy 200 tysiącach. Spłatę można rozłożyć na kilka lat, a wyższe sumy nawet na dłuższy czas (niektóre banki oferują 10-letni okres spłaty). Kluczowa przy decyzji banku o możliwej do pożyczenia kwocie jest twoja zdolność kredytowa. Oznacza ona to, jaką największą ratę jesteś w stanie spłacić po odjęciu wszystkich zobowiązań i kosztów życia.

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest ogólnodostępnym produktem, ale trzeba spełniać kilka podstawowych warunków, by móc się o niego ubiegać. Należy:

  • być pełnoletnim 
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
  • posiadać odpowiednią zdolność kredytową 
  • pozytywnie przejść w bazach takich jak np. BIK 
  • posiadać stałe źródło dochodu.

Następnie należy wybrać konkretny bank, w którym chcesz wziąć kredyt i złożyć wniosek. Można zrobić to osobiście w oddziale, przez telefon albo online. Kolejnym krokiem jest dostarczenie do banku wymaganych dokumentów (zaświadczenie o dochodach, wyciąg z rachunku, na który wpływa wynagrodzenie albo roczne rozliczenie PIT oraz dowód osobisty) oraz podpisanie umowy kredytowej.

Gdzie szukać najtańszych kredytów?

Biorąc kredyt trzeba liczyć się z tym, że koszty jego wzięcia, czyli na przykład oprocentowanie mogą być zaskakująco wysokie. To, dlatego zawsze warto sprawdzić dokładnie, jakie warunki stawia bank, pożyczając konkretną kwotę. Wiele banków stosuje chwyt marketingowy, w którym określa swoją ofertę jako najtańszą. Po czasie okazuje się, że dotyczy to tylko jednej wysokości kredytu albo trzeba spełnić szereg warunków, np. dokupić dodatkowe ubezpieczenie.

Każdy bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy. Jest ich tyle, że łatwo można się pogubić w tym, która będzie najkorzystniejsza. Dlatego warto zajrzeć do miejsca, gdzie wszystkie oferty są zestawione, czyli do rankingu kredytów i pożyczek gotówkowych. Takie zestawienie znajdziesz na przykład na finanse.rankomat.pl. Sprawdzisz tam na spokojnie, co oferują poszczególne banki. Zanim pójdziesz do konkretnej placówki, będziesz mieć porównanie, jak wygląda to w innych miejscach i być może uda ci się wynegocjować z bankiem lepsze warunki.

*materiał partnera

|Bart.