Muzyka i poezja są formami sztuki, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Celem tych zabiegów jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia osób cierpiących na różne schorzenia. Jednak nie tylko ciało potrzebuje regeneracji i wsparcia, ale także umysł i duch. Dlatego też w sanatoriach uzdrowiskowych coraz częściej organizowane są zajęcia z muzyki i poezji dla kuracjuszy. Podobnie jak kąpiele mineralne, masaże, inhalacje, gimnastyka czy dieta, sztuka również ma wpływ na poprawę stanu zdrowia i jakości życia osób cierpiących na różne schorzenia.
W Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów pierwsze turnusy lecznicze zorganizowano w 1976 roku. Wcześniej pod inną nazwa, ale ogółem to już blisko 47 lat działalności tej placówki. To, że sztuka ma dobroczynny wpływ w procesie zdrowienia, pani Bożenna Szumska Niewiadomska – pomysłodawczyni Koncertów Dla Kuracjuszy, postanowiła wykorzystać już ponad 30 lat temu. Od 10 lat współpracują z panią Lidią Alicją Karpińską. Zapraszają absolwentów i uczniów szkół muzycznych z Augustowa, Suwałk, Puńska, lokalnych poetów i artystów, do prezentacji swoich umiejętności i twórczości kuracjuszom.
Do udziału w koncercie 7 lipca br. zaproszono trójkę wybitnych artystów. Osoby o dużym dorobku artystycznym i doskonale znane miłośnikom poezji i muzyki w naszym regionie. Teraz z ich twórczością mogli zapoznać się kuracjusze, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Były nimi dwie poetki, panie Józefa Drozdowska i Krystyna Gudel – obie to Stypendystki Marszałka Województwa Podlaskiego oraz ceniony augustowski muzyk, pianista i akompaniator, Grzegorz Sobczak. Biogramy trójki artystów niżej.
Organizatorkami Koncertu były tradycyjnie panie Bożenna Szumska Niewiadomska i Lidia Alicja Karpińska, na co dzień pracujące w PSM I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie.
Józefa Drozdowska (ur. 1954 w Jeziorkach k. Augustowa), poetka, współredaktorka antologii oraz tomików poetyckich, autorka prac dotyczących Suwalszczyzny, małych form prozatorskich i dziennikarskich; bibliotekarka, regionalistka, animatorka życia literackiego.
Zadebiutowała w prasie w 1978 roku. Opublikowała kilka tomików wierszy i książek dla dzieci, książkę prozatorską, opracowała samodzielnie lub we współpracy kilkanaście książek.
Twórczość swą zamieszczała w czasopismach, antologiach, podręcznikach szkolnych, pracach zbiorowych, Internecie, na antenie Polskiego Radia i na płycie CD suwalskich muzyków pt. „Pejzaże i powroty”. Należy do Związku Literatów Polskich, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku, Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej w 2023 roku.
Mieszka w Augustowie.
Jest autorką książek: Tomiki poetyckie i arkusze: Dolina mojej rzeki (Suwałki 1988), Miejsce zamieszkania (Białystok 1992), Rzeka Siloe (Białystok 1998), Do cykorii podróżnika (Warszawa 2011), w serii Kajetów Starobojarskich: Wyjaśniając siebie (Białystok 2010, wspólnie z Eugeniuszem Szulborskim i Reginą Świtoń) i Wiodą nas drogi (Białystok 2017, wspólnie z Ireną Grabowiecką i Marią Roszkowską) oraz Wiersze. (Arkusz nr 2 do „Tygodnika Oleckiego” 2015, nr 9, red. Zbigniew Fałtynowicz);
Książki dla dzieci: Rozmowy z Izabelką (Suwałki 1996) Szpaki dziwaki (Białystok 1998), Jeżyk (Suwałki 2003, proza), Kocie pacierze (Augustów 2012), Marcinkowa bajka (Białystok 2019);
Proza: Opowieści z domu pod topolą (Twardy Róg 2018); Inne: Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach (Augustów 2001, biobibliografia) oraz w autorskim opracowaniu Sanktuarium Maryjne w Studźienicznej (Augustów 1997), Miesiące: etymologia, przysłowia, święta (Augustów 2001), Wiersze poświęcone św. Wawrzyńcowi. Na święto przypadające w dniu 10 sierpnia (Augustów 2019), a także Maria Rakowska, Wiersze Wybór (Białystok 1995; wspólnie z Eugeniuszem Szulborskim);
Antologie, prace zbiorowe (współautorka i współredaktorka): Józefa Drozdowska, Bożena Diemjaniuk, ks. Jerzy Sikora: Powołany. Antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu (Augustow-Rajgród 2012), Pamiętnik I Zjazdu Rodziny Malinowskich (Augustów 2014, oprać, wraz z zespołem), Augustowscy ułani. Wybór utworów inspirowanych dziejami 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego (Augustów 2017, red. wspólnie z Ireną Baturą i Bożeną Diemjaniuk), Tak zwyczajnie na śmierć. O bł. Mariannie z Lipska nad Biebrzą. 1888-1943 (Kurianka 2018, red. wspólnie z Krzysztofem Anuszkiewiczem i Bożeną Diemjaniuk), Dawne przedmieścia Augustowa. Wiersze (Augustow-Twardy Róg 2019, red. wspólnie z Leonardą Szubzdą), Herbat wielbicielka rodowodem z Jamin. Limeryki pogwarkowe (Augustów-Twardy Róg 2023, red. wspólnie z Leonardą Szubzdą). Opracowała też razem z Leonardą Szubzdą 17 tomików wierszy z cyklu Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce (Augustów 2017-2022).
Krystyna Gudel, z domu Dyszkiewicz (rocznik 1959) – nauczycielka, poetka, regionalistka.
Laureatka wielu konkursów literackich. Inicjatorka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych w Suchowoli.
Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Trzykrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Zlocie Poetów z Rodowodem Polskim w Wilnie. Za działalność na rzecz kultury uhonorowana dwukrotnie przez Kapitułę SAP Nagrodą im. Bolesława Prusa. Dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2019, 2023). Odznaczona w 2021 r. Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa. Jej wiersze tłumaczone były na język bułgarski i esperanto. W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia pracy literackiej. Kolekcjonuje ołówki.
Poezja:
Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach (2008), Tam rodziły się tęsknoty (2011), Stąd (2015), Którędy do domu? (2016) – wiersze dla dzieci, Pielgrzymka codzienna (2018), Ziemi mojej i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze (2020) — wiersze dla dzieci, Pęknięcia i szczeliny (2023), Smutny ogryzek i inne wiersze (2023) — wiersze dla dzieci
Inne:
Historie pazurem wojny kreślone (2017) – proza, relacje wojenne Pomiędzy wschody a zachody wpisana (2013), Suchowolskim szlakiem. Tradycje i wielokulturowość (2019) – przewodniki po Gminie Suchowola (autorka tekstów) Kajety starobojarskie: Ona (2007) oraz Pomiędzy zmierzchem a świtem (2016) – współautorka, Smaki miłości (2014) – redakcja 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli (2021) — autorka tekstu
Grzegorz Sobczak (ur. 1965r), ceniony augustowski muzyk, pianista i akompaniator. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. E. Młynarskiego w Augustowie w klasie fortepianu pani Bożeny Mickiewicz (rok 1980) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w klasie pana Janusza Mechanisza (rok 1987).
W roku 1989 r. ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie na kierunku „wychowanie muzyczne” a w roku 2008 uzyskał tytuł licencjata na Akademii Muzycznej im. IJ Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu pana prof. Macieja Pabicha.
Program Koncertu
Grzegorz Sobczak – fortepian
Fryderyk Chopin – Mazurek g-moll op.24 nr 1 Mazurek a-moll op. 68 nr 2
Józefa Drozdowska – poezja autorki
Grzegorz Sobczak – muzyka z serialu „Jan serce” (muz. Seweryn Krajewski)
Krystyna Gudel – poezja autorki
Grzegorz Sobczak – muzyka z filmu „Nigdy w niedzielę”, piosenka „Dzieci Pireusu”(muz. Manos Hatzidakis)
Krystyna Gudel – poezja autorki
Grzegorz Sobczak – muzyka z filmu „Ogniem i mieczem” („Dumka na dwa serca”, muz. Krzesimir Dębski)
Józefa Drozdowska – poezja autorki
Grzegorz Sobczak – fortepian
Fryderyk Chopin – Preludium Des-dur op.28 nr 15
|Bart. / augustow.org
Wspaniała, kulturotwórcza inicjatywa!!!! Cudowne połączenie piękna lokalnej poezji z muzyką!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️