Znaki zakazu zatrzymywania się i postoju są stawiane w wielu miejscowościach, szczególnie turystycznych. Uregulowanie kwestii parkowania samochodów jest koniecznie – inaczej w najbardziej obleganych miejscach zapanowałby prawdziwy chaos. Warto wiedzieć, jakie prawa i obowiązki przysługują Ci jako kierowcy – aby nie narazić się na mandat.
Zakaz postoju czy zatrzymywania – czym to się różni?
Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą mieć kłopot z rozróżnieniem tych dwóch symboli. Pamiętaj – każdy z nich ma inne znaczenie i nie można interpretować ich tak samo.
Wynika to z tego, że zatrzymanie i się postój są w Kodeksie drogowym definiowane jako odmienne czynności. Zakaz zatrzymywania się oznacza, że pojazdu nie można unieruchomić, czyli zatrzymać go nawet na krótką chwilę.
Można to zrobić wyłącznie, jeśli wynika to z panujących warunków lub przepisów ruchu drogowego, czyli na przykład z korka na drodze lub przeszkody, która tamuje ruch. Jeśli nie możesz kontynuować jazdy, możesz (a nawet musisz) wcisnąć hamulec.
Przy znaku zakazu zatrzymywania nie możesz natomiast unieruchomić samochodu intencjonalnie – na przykład, żeby wysadzić pasażera lub wyjść do sklepu.
Przykład: Na drodze ekspresowej wydarzył się wypadek, czego skutkiem jest zator drogowy. Choć na takich drogach obowiązuje zakaz zatrzymywania, musisz unieruchomić auto, bo dalsza jazda jest niemożliwa.
Zakaz postoju to znak, który umożliwia unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Co to oznacza? W takim miejscu możesz stanąć, ale na bardzo krótko, czyli maksymalnie na 1 minutę. Możesz więc zatrzymać się po to, żeby pasażer mógł wysiąść lub aby kupić bilet parkingowy. Nie możesz natomiast zaparkować w takim miejscu dłużej.
Przykład: Odwozisz dziecko do szkoły i zatrzymujesz auto za znakiem zakazu postoju. Nie łamiesz przepisów, ponieważ Twoje dziecko wysiada z samochodu, a Ty ruszasz dalej przed upływem jednej minuty.
Gdzie szukać konkretnych przepisów dotyczących zakazu postoju i zatrzymywania?
Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w ustawie Prawo o ruchu drogowym, czyli tzw. kodeksie drogowym. Zasadom zatrzymywania się i postoju poświęcony jest oddział 2 rozdziału 5 „Zatrzymanie i postój”.
Znajomość tego dokumentu może Ci się przydać na przykład wtedy, gdy dostaniesz mandat, a uważasz, że został on nałożony niesłusznie. Możesz wesprzeć się kodeksem podczas składania odwołania od kary.
Jak wyglądają znaki regulujące postój?
To najważniejsza kwestia. Jeśli będziesz wiedzieć, jak wygląda każdy ze znaków, nie popełnisz pomyłki.
W uproszczeniu:
- zakaz zatrzymywania się ma formę czerwonego krzyża na niebieskim tle,
- zakaz postoju to jedna czerwona skośna linia na niebieskim tle.
Aby lepiej to zapamiętać, można przyjąć, że im więcej linii na znaku, tym bardziej rygorystyczny zakaz.
Więcej przeczytasz o tym tutaj: https://rankomat.pl/samochod/zakaz-zatrzymywania-i-zakaz-postoju.
Dodatkowe oznaczenia na znakach
Zarówno znak zakazu zatrzymywania się, jak i znak zakaz postoju mogą być wzbogacone o dodatkowe informacje. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ niezastosowanie się do dopisków, zwykle umieszczanych pod główną tablicą, również może narazić Cię na mandat.
Jakie dodatkowe informacje mogą się znaleźć na znaku? Najczęściej są to informacje brzmiące na przykład: „obowiązuje w godzinach 8-16”, „obowiązuje tylko w soboty”, „nie dotyczy pracowników urzędu”.
Na znaku zakazu postoju mogą zatem zostać wskazane dni lub godziny, w których on obowiązuje oraz mogą zostać wymienieni kierowcy, którzy nie muszą się do niego stosować (tak jak w przykładzie – pracownicy urzędu).
To jednak nie wszystko, ponieważ pod znakami zakazu zatrzymywania lub postoju bardzo często widnieją również strzałki. Jak je interpretować? Wskazują one początek, koniec, stronę lub kontynuację zakazu, czyli:
- strzałka skierowana do góry – informuje o początku zakazu zatrzymywania się lub postoju,
- strzałka skierowana w dół – informuje o końcu zakazu zatrzymywania się lub postoju,
- strzałka obustronna pozioma – oznacza zakaz zatrzymywania się lub postoju po tej stronie placu, po której znak został umieszczony (umieszczana na placach, parkingach oraz końcach drogi bez przejazdu),
- strzałka obustronna pionowa – informuje o kontynuacji zakazu zatrzymywania się lub postoju (umieszczana na przykład przy skrzyżowaniu, które odwoływało działanie poprzedniego znaku).
Musisz zatem zwracać uwagę nie tylko na sam rodzaj znaku (dwie linie skrzyżowane, jedna linia skośna), ale także reagować na oznaczenia, które się przy nich znajdują.
Szczegółowe omówienie znajdziesz na: https://rankomat.pl/.
Jaki mandat za złamanie zakazu?
Mandat za parkowanie na zakazie zatrzymywania lub postoju może wynieść nawet 1200 zł oraz 1 punkt karny, jeśli ze strony kierowcy nastąpiło wyjątkowo nieodpowiedzialne działanie (na przykład spowodował zagrożenie w ruchu).
Zwykle zapłacisz mniej – minimalna opłata karna wynosi 100 zł. Wiele zależy od podejścia służb, które postanowią Cię ukarać. Mają dość dużą swobodę w ustalaniu stawek.
Przeczytaj więcej: https://rankomat.pl/samochod/mandat-za-nieprawidlowe-parkowanie.
– Artykuł sponsorowany