W niedzielę, 22 stycznia, odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r., zorganizowane przez Powiat Augustowski oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie. Uroczystość objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W ramach święta młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie zapaliła znicze na grobach Powstańców na augustowskim cmentarzu oraz w miejscach bitew na terenie powiatu. W obchodach aktywny udział wzięły Oddziały Przygotowania Wojskowego, które po raz pierwszy prezentowały się publicznie.
Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i uczestników Powstania Styczniowego odprawił w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie ksiądz dziekan Wojciech Jabłoński. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą 3 Maja pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca kpt. Stanisława Orechwę – Dowódcę 2 kompanii w Oddziale płk. Konstantego Ramotowskiego ps. „Wawer”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski jako organizator uroczystości, powitał przybyłych gości. Następnie list Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników obchodów, przeczytał Michał Wiśniewski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Po Apelu Pamięci, odczytanym przez pułkownika rezerwy Waldemara Siedleckiego – dowódcę uroczystości, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą kpt. Stanisława Orechwę.
W święcie wzięły udział poczty sztandarowe służb mundurowych oraz szkół i instytucji z naszego regionu, w szczególności Szkoły Podstawowej z Nowinki – jedynej na terenie naszego powiatu noszącej imię Powstańców Styczniowych, a także Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, która będzie współorganizatorem kolejnej części obchodów w dniu 19 kwietnia. Uczestniczyli Kombatanci, Sybiracy, na czele z Panią Barbarą Czartoszewską – Prezesem Związku Sybiraków Oddział w Augustowie. Przybyli reprezentanci władz państwowych i samorządowych, żołnierze Wojska Polskiego, służby mundurowe i mieszkańcy.
Powiat Augustowski reprezentowany był przez Członków Zarządu – starostę Jarosława Szlaszyńskiego, wicestarostę Dariusza Jana Szkiłądzia, Marka Dobkowskiego, Tadeusza Drągiewicza i Waldemara Jedlińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu – Andrzeja Mursztyna oraz Radnych – Joannę Lisek i Mieczysława Sobolewskiego.
Kolejna część uroczystości odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym. Przybyłych gości w murach szkoły powitała Dyrektor – Anna Sus-Cilulko, która przypomniała zebranym krótką historię Oddziałów Przygotowania Wojskowego, funkcjonujących w I LO od 1.09.2020 r. Przywołała najistotniejsze momenty przyjęcia z rąk Starosty Jarosława Szlaszyńskiego tradycji 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego – lancy z proporcem w amarantowo-białych barwach, a także odznaki pułkowej, jako symbolu więzi z Rodziną Krechowiecką, amarantowej apaszki i monografii 1PUK, jako kompendium wiedzy historycznej.
Następnie Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski wręczył odznaczenia państwowe. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany na wniosek Starosty Augustowskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał płk. Krzysztof Świderski – Dowódca 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego. Pułk zgodnie z decyzję Ministra Obrony Narodowej jest jednostką wojskową odpowiedzialną za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego w I Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Ponadto na wniosek Starosty Augustowskiego, Decyzją Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem „PRO PATRIA” uhonorowany został gen. bryg. Piotr Fajkowski – Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych odznaczeń osobom zaangażowanym w rozwój działalności Oddziałów Przygotowania Wojskowego w I LO. Medal gen. bryg. pilota Witolda Urbanowicza – wybitnego lotnika, syna Ziemi Augustowskiej, Kapituła medalu postanowiła przyznać płk. prof. dr. hab. Leszkowi Elakowi – Prorektorowi ds. dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej, dr. Józefowi Kozłowskiemu – Dyrektorowi Instytutu Historii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej oraz ppłk. Jarosławowi Kowalewskiemu – Szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach. Natomiast za zasługi w kultywowaniu chlubnych tradycji 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, którego imię nosi Oddział Przygotowania Wojskowego w Augustowie, Kapituła postanowiła przyznać medal Krechowiecki ppłk. Mateuszowi Kujawskiemu – Szefowi Sztabu 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
Na wniosek Anny Sus-Cilulko – Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, za aktywny udział w procesie szkolenia Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz wyróżniającą się postawę patriotyczną Starosta Augustowski udzielił pochwały trzem kadetom III roku oraz dwóm kadetom II roku, a także mjr. rez. Markowi Łebskiemu, za zaangażowanie w organizację szkolenia wojskowego uczniów.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Wiedzy Historycznej, zorganizowanego w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez Jadwigę Motuk – nauczycielkę historii w Augustowskim Centrum Edukacyjnym pod patronatem Starosty Augustowskiego.
Następnie głos zabrał Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP, który podziękował za zorganizowanie uroczystości i podkreślił, że najistotniejszym elementem obchodów, jest aktywny udział i zaangażowanie młodzieży, która jest przyszłością naszego narodu. Marek Komorowski – Senator PR w swoim wystąpieniu przypomniał historię Powstania Styczniowego i walk, które toczyły się na Ziemi Augustowskiej, a także przywołał pamięć lokalnych bohaterów z tamtego okresu, w szczególności kpt. Stanisława Orechwy. Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski podkreślił natomiast analogie dotyczące najwyższych wartości i dążenia do wolności i niepodległości, które mimo, że od czasu Powstania Styczniowego minęło 160 lat, można zauważyć w kolejnych latach historii Polski oraz we współczesności.
Na zakończenie, działający przy I LO Teatr Res Humanae, pod kierunkiem Pani Profesor Bożeny Bendig zaprezentował poruszający spektakl „Dziedzictwo wolności”, ukazujący fragment „Sceny więziennej” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz inne znaczące teksty, akcentujące polskie tradycje wolnościowe.
Uczestnicy uroczystości mogli również zapoznać się z piękną wystawą, przygotowaną w związku z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego przez Bibliotekę Powiatową, mieszczącą się w Augustowskim Centrum Edukacyjnym.
Ciąg dalszy obchodów zaplanowano na 19 kwietnia w Krasnymborze, w rocznicę pierwszego starcia powstańców z Rosjanami na Ziemi Augustowskiej, a następnie w dniu 29 czerwca upamiętnieni zostaną bohaterowie walk powstańczych, którzy polegli na terenie Nadleśnictwa Płaska, w tym w największej zwycięskiej bitwie na Ziemi Augustowskiej pod Gruszkami oraz na Kozim Rynku.
|Starostwo Powiatowe w Augustowie
Fot. Starostwo Powiatu Augustowskiego
Więcej zdjęć redakcyjnych z wydarzenia tutaj >>>