Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Dofinansowanie do wyprawki przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.
Od 1 lipca uprawnione osoby mogą ubiegać się o 300 zł na wyprawkę szkolną dla ucznia. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Termin ich przyjmowania potrwa do 30 listopada. Tylko w ciągu pierwszych trzech dni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 340 tys. wniosków na 490 tys. dzieci. W województwie podlaskim 7,9 tys. wniosków dotyczących blisko 12 tys. uczniów.
– To już trzeci rok, gdy wnioski o „Dobry Start 300 plus” rozpatruje tylko ZUS. W ramach programu rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych. Świadczenie przysługuje na dziecko, które uczy się i jest w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat, jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność. Środki zostaną przyznane bez względu na wysokość zarobków, jakie osiągają rodzice, lecz nie należą się na dzieciom uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów
– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych wiek 20 i 24 lata mogą osiągnąć przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale w danym roku kalendarzowym. Wówczas także są uprawnieni do świadczenia, gdyż wiek odpowiednio 20 lub 24 lata liczy się rocznikowo.
Chcąc otrzymać wsparcie jak najszybciej warto pospieszyć się z wysłaniem wniosku. – Warto zwrócić uwagę by bezbłędnie wpisać dane takie jak: numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta. Jeśli dokument będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Przekazanie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada
– wyjaśnia rzeczniczka.
Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus, mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Od 1 lipca również rodzice dzieci, które są cudzoziemcami mogą składać wnioski za pośrednictwem bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Warunkiem jest, aby zarówno rodzic, jak i dziecko, mieli numery PESEL.
ZUS województwa podlaskiego