Młodzi, kreatywni, ciekawi świata pasjonaci energetyki odnawialnej na start. Rusza konkurs #ClimateTech – Young Talents dla uczniów szkół średnich z województwa podlaskiego, którzy chcą mieć realny wkład w zapobieganie zmianom klimatu w swoim otoczeniu. W nieszablonowy sposób będą mogli oni przedstawić swoje pomysły na wykorzystanie technologii OZE w celu poprawy stanu środowiska naturalnego. Nagrodą dla autorów najlepszych prac jest płatny staż w firmie Electrum oraz czytniki e-booków.
Konkurs jest adresowany do uczniów dwóch ostatnich klas szkół średnich – techników i liceów – z terenu Podlasia, którzy zaproponują rozwiązanie problemu ważnego z punktu widzenia ich lokalnej społeczności przy pomocy energii pochodzącej z alternatywnych źródeł (w tym OZE), np. słońca, wiatru czy wody. W projekcie mogą wziąć udział indywidualni uczestnicy lub zespoły liczące maksymalnie trzy osoby, a w przygotowaniu pracy konkursowej pomogą eksperci organizatora inicjatywy, białostockiej firmy Electrum oraz partnera merytorycznego – Stowarzyszenia Rzeczników Nauki.
– Czekamy na prace, których autorzy zademonstrują, że mają pomysł i zaproponują, jak wytworzyć energię elektryczną, aby ten pomysł wprowadzić w życie – na przykład, aby oświetlić teren, uruchomić urządzenie czy wykonać nawet niewielką pracę
– mówi przedstawiciel Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i jeden z mentorów, dr hab. Bartosz Walter z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.
– Przyzwyczailiśmy się do tego, że energia elektryczna jest łatwo i powszechnie dostępna. Jednak nie zawsze można po prostu włożyć wtyczkę do gniazdka, bo nie wszędzie istnieje sieć i czasem tego gniazdka zwyczajnie nie ma. Wówczas trzeba uruchomić wyobraźnię i stworzyć rozwiązanie niestandardowe
– podpowiada Bartosz Walter.
Oceniana będzie między innymi innowacyjność i kreatywność – zarówno w odniesieniu do problemu, jak i proponowanego rozwiązania, wykonalność rozwiązania, a także waga problemu z punktu widzenia lokalnej społeczności. Na przygotowanie prac uczestnicy konkursu będą mieli czas do 2 kwietnia.
– Żeby zmieniać świat na lepsze miejsce do życia często nie potrzeba szczególnych umiejętności czy nadzwyczajnych środków; przeciwnie – wiele problemów można rozwiązać w zaskakująco prosty sposób
– ocenia Karol Łapiński, ekspert firmy Electrum i członek zespołu mentorów.
– Wystarczy znaleźć problem, uchwycić jego istotę, zrozumieć ograniczenia i potrzeby, wymyślić kilka rozwiązań, wybrać to najlepsze, a potem po prostu je zrealizować. Spostrzegawczość i kreatywność – te dwie cechy będą zdecydowanie potrzebne, aby podjąć się przygotowanego przez nasz zespół zadania. Osoby, które je zademonstrują i podejmą wyzwanie, chętnie zaprosimy do współpracy z nami.
Aby ułatwić przygotowanie pracy konkursowej, organizatorzy przygotowali formularz, który, wraz ze szczegółami dotyczącymi zadania i harmonogramem konsultacji z mentorami, jest dostępny na stronie internetowej projektu. Partnerem mediowym projektu jest Radio Akadera.
O Electrum
Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym.
O Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki
Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki skupia naukowców i popularyzatorów z wszystkich dziedzin, którzy nie tylko na co dzień tworzą naukę, ale starają się też mówić o niej w sposób zrozumiały. Jego misją jest dotarcie z wiedzą naukową do wszystkich odbiorców oraz budowanie świadomości, jak wielką rolę nauka odgrywa w życiu społeczeństwa.
Źródło informacji: @havas.com
|Bart.