10-latek na hulajnodze elektrycznej wjechał w volkswagena. Na szczęście dziecko miało na głowie kask i nic mu się nie stało. Apelujemy do rodziców i opiekunów o rozwagę w przypadku udostępniania dzieciom tego typu jednośladów oraz stosowania się do obowiązujących przepisów!

W centrum miasta doszło do kolizji drogowej z udziałem dziecka. Policjanci ustalili, że 10-latek jadąc chodnikiem hulajnogą elektryczną, wjechał na przejście dla pieszych uderzajac w bok volkswagena. Chłopiec w chwili zdarzenia miał na głowie kask ochronny, co najprawdopodobniej uchroniło go przed poważnymi obrażeniami. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe zdarzenie zakwalifikowane zostało jako kolizja drogowa. Jak ustalili funkcjonariusze, 10-latek nie miał jeszcze karty rowerowej, więc nie mógł zgodnie z przepisami jechać hulajnogą elektryczną. Apelujemy do rodziców i opiekunów o rozwagę w przypadku udostępniania dzieciom tego typu jednośladów oraz stosowania się do obowiązujących przepisów!
Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?
Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.
Gdzie i jak należy się poruszać?
Jadąc hulajnogą elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?
Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie należy ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Czy trzeba mieć kask na hulajnodze?
Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem podczas korzystania z hulajnóg elektrycznych. Choć przepisy nie wymagają noszenia kasków, to jednak warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i innych użytkowników drogi. Noszenie kasku może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów.
Źródło informacji: augustow.policja.gov.pl
Opublikował: Bart