„Prawdziwy koniec II wojny światowej. Masowy mord na żołnierzach Polski podziemnej w Puszczy Augustowskiej na tle sowieckich represji w Europie Środkowej”
📅 Kiedy: piątek 9 maja 2025 r. godz. 11:00
📍 Gdzie: Dom Pamięci Obławy Augustowskiej w Augustowie ul. 3 Maja 16
Dokładnie osiemdziesiąt lat temu w dniu 7 maja 1945 r. przedstawiciele III Rzeszy podpisali w Remis przed dowódcami wojsk alianckich akt bezwarunkowej kapitulacji. Na skutek jednak niespełnionych ambicji sowieckiej delegacji ceremonia została powtórzona w Berlinie dzień później. Władze Związku Sowieckiego żądały dodatkowo, aby obowiązywała data wyznaczona przez moskiewską strefę czasową, czyli 9 maja. Dzień ten w krajach satelickich ZSRS stał się państwowym świętem, określanym mianem dnia zwycięstwa. Do dnia dzisiejszego obchodzone jest ono w Rosji i na Białorusi.
Organizowana w augustowskiej siedzibie Instytutu Pileckiego debata naukowa pt. Prawdziwy koniec II wojny światowej. Masowy mord na żołnierzach Polski podziemnej w Puszczy Augustowskiej na tle sowieckich represji w Europie Środkowej ma na celu podkreślenie, że dla wielu narodów – w tym mieszkańców ziem polskich, wojna nie skończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy. W lasach pozostały tysiące żołnierzy podziemia, którzy musieli stawić czoło nowemu, sowieckiemu okupantowi. W równie trudnej sytuacji była ludność cywilna, narażona na przemoc i gwałty ze strony sowietów. Na terenie wyznaczonej jałtańskimi granicami Polski północno-wschodniej kulminacją fali terroru była obława augustowska. Wydarzenie to stało się momentem symbolicznym, zamykającym swoistą klamrą prawie sześcioletni okres przemocy, której doznali mieszkańcy Suwalszczyzny z rąk dwóch okupantów. W czasie debaty organizowanej w Augustowie podkreślona zostanie również zbrodnicza rola Armii Czerwonej, której żołnierze w niektórych stolicach europejskich tego dnia będą agitacyjnie nazywani „wyzwolicielami”.
W debacie wezmą udział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lech Parell, Dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz, Zastępca Dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Barbara Bojaryn-Kazberuk oraz Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, Danuta Kaszlej. Debatę poprowadzi Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, prof. Grzegorz Motyka.

Źródło informacji: @instytutpileckiego.pl
Opublikował: Bart.