Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt około 100 zmian w ustawie refundacyjnej. Jedna z nich zakłada, że pacjent będzie miał dostęp do nowej terapii od dnia objęcia jej refundacją – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Marek Kos.

Warszawa, 22.05.2025. Wiceminister zdrowia Marek Kos podczas konferencji prasowej na temat projektu szerokiej nowelizacji ustawy refundacyjnej, 22 bm. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (tzw. ustawa refundacyjna) w czwartek ma zostać skierowany do konsultacji zewnętrznych i międzyresortowych. Resort zdrowia chce jeszcze przed wakacjami zapoznać się z uwagami. Będzie 30 dni na ich zgłoszenie – powiedział na konferencji prasowej w resorcie zdrowia Kos.

„Jedna ze zmian zakłada, że pacjent będzie miał dostęp do nowych terapii od pierwszego dnia objęcia ich refundacją” – powiedział wiceszef MZ.

Chodzi o innowacyjne terapie dostępne w programach lekowych. Obecnie w przypadku nowych programów lekowych pacjenci muszą czekać na wydanie odpowiednich zarządzeń przez NFZ. Projekt zakłada, że nowa terapia będzie dostępna od dnia wejścia w życie listy refundacyjnej.

Wiceminister zdrowia zauważył, że nowe przepisy mają stymulować firmy farmaceutyczne do składania wniosków refundacyjnych. Podkreślił, że obecnie czas od zarejestrowania leku do złożenie wniosku refundacyjnego to nawet dwa lata lub dłużej.

Zaznaczył, że projekt wprowadza nową ścieżkę dla terapii złożonych i skojarzonych, finansowania „strat lekowych” terapii onkologicznych. Kos zapowiedział, że większa ma być dostępność pacjentów do leków generycznych. Wyjaśnił, że będzie to rozwiązanie „pomiędzy programem lekowym a dostępem aptecznym”.

Kos zwrócił też uwagę, że projekt usuwa wadliwy algorytm określający, ile leku refundowanego produktu trzeba dostarczyć na rynek. Dodał, że po zmianach kwestie te będzie negocjowała Komisja Ekonomiczna.

Wiceminister zdrowia poinformował, że projekt zakłada około 100 zmian w tzw. ustawie refundacyjnej, w tym około 30 – deregulacyjnych. Dodał, że projekt liczy 59 stron, a uzasadnienie – 77. (PAP) kno/ agz/

PAP