Mieszkańcy Augustowszczyzny uczcili pamięć ofiar jednej z największych zbrodni powojennej Polski. Uroczystości odbyły się w sobotę, 12.07, w Augustowie, gdzie obchodom towarzyszyło otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, a samorząd województwa reprezentowali członek zarządu Bogdan Dyjuk oraz przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski.

Uroczystości poprzedziło publiczne odczytanie nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej, by jak podkreślali organizatorzy „Przywrócić im twarze i imiona”.
Minister Hanna Wróblewska podkreśliła, że pamięć o tych ludziach, wydarzeniach, okolicznościach, jest naszym obowiązkiem.
– Nigdy o tym nie zapominajmy. Mówienie o tej zbrodni to nasz obowiązek wobec tych, którzy oddali życie, ale także wobec przyszłych pokoleń. Kultura i pamięć są nierozerwalnie ze sobą związane. To przez kulturę i takie miejsca jak ten otwierany dziś Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, możemy przekazywać dziedzictwo przeszłości, czerpać ze świadectw jakie pozostały. Budować świadomość i kształtować wrażliwość – mówiła.
Z kolei Bogdan Dyjuk zaznaczył, że pamięć o ofiarach obławy, rodzicach, rodzeństwach, czy innych członkach rodzin była tym spoiwem, która połączyła kolejne pokolenia, bez której nie bylibyśmy w stanie rozwijać się czy budować naszej tożsamości.
– Zachowanie pamięci o ofiarach było możliwe poprzez wspomnienia, zdjęcia, pamiątki i rozmowy tylko w rodzinnym gronie. Przez dziesięciolecia Obława Augustowska nie istniała w przestrzeni publicznej. Kultywowanie pamięci zostało tylko wśród najbliższych. – mówił, dodając – Dziś jesteśmy uczestnikami otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, instytucji upamiętniającej ofiary, instytucji jakiej dotychczas nie było, istotnej z punktu widzenia historii, tożsamości narodowej, nie tylko naszego regionu, ale i całego kraju.
fot.: Krzysztof Duszyński
Obchody będą trwały przez najbliższy tydzień do 19.07. W programie przewidziano m.in. wycieczkę objazdową po miejscach filtracji z przewodnikiem, kuratorskie zwiedzanie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, debatę naukową, grę terenową, śpiewanki patriotyczne, a także koncert w Amfiteatrze nad jeziorem Necko w przyszłą sobotę z udziałem gwiazd m.in. Eweliny Flinty czy Mariki. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. posłanki Alicja Łepkowska – Gołaś, Barbara Okuła, poseł Jacek Niedźwiedzki, Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz lokalni samorządowcy i licznie zgromadzona społeczność.
***
Trzy miesiące po zakończeniu II wojny światowej, 12 lipca 1945 r., rozpoczęła się Obława Augustowska. Tysiące sowieckich żołnierzy, wspieranych przez pododdziały 1. Praskiego Pułku Piechoty Ludowego Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej, przeprowadziły masowe aresztowania mieszkańców regionu. Aresztowano niemal 7 tys. osób. Obława Augustowska była największą zbrodnią na ludności cywilnej w Europie po II wojnie światowej. Do chwili obecnej udało się ustalić personalia niemal 600 osób zamordowanych latem 1945 roku.
Monika Pańko
Źródło informacji: podlaskie.eu/
Opublikował: Bart.