26 sierpnia już po raz kolejny do Augustowa zjechali najsilniejsi mężczyźni Europy. Na deskach amfiteatru nad jeziorem Necko stanęli do rywalizacji o tytuł Mistrza Europy Strongman do 105kg. Zwycięzcą zawodów okazał się Ukrainiec Vladimir Reksha, który prowadzenie objął już po pierwszej konkurencji. Drugie miejsce na podium zajął Łotysz Maris Rozentales, a z trzeciej lokaty cieszył się Mindaugas Brazaukas z Litwy.

Zawody od samego początku były niezwykle emocjonujące  – spośród dziesięciu zgłoszonych zawodników w sportowe szranki stanęło jedynie czterech. Reprezentanci Danii, Czech i Niemiec doznali kontuzji, a trzej polscy siłacze, pośród których znalazł się Grzegorz Skowroński z Bargłowa Dwornego, wycofali się na dwie godziny przed startem bez podania przyczyny. Mimo to, zgromadzeni na widowni amfiteatru kibice, mogli podziwiać sportowe widowisko na najwyższym poziomie – ze wszystkimi konkurencjami mierzył się aktualny Mistrz Świata Strongman Marcin „Kukaj” Sendwicki, który miał być sędzią zawodów i gościem specjalnym wydarzenia. Czego jednak nie robi się dla sportowych emocji i satysfakcji kibiców –  chociaż jego wyniki nie były klasyfikowane, bo siłacz „nie zmieścił się” w kategorii wagowej, to wniósł polski, niewątpliwie mistrzowski, akcent do zawodów.
Strongmani mierzyli się w sześciu konkurencjach: załadunek na podest, zegar, martwy ciąg, waga, konkurencja wiązana i załadunek kul. Przy gorącym aplauzie kibiców, pod czujnym okiem sędzięgo Piotra Kwiatkowskiego, prezesa Polskiej Federacji Strongan,  lały się pot i krew, a testosteron unosił się w powietrzu…


Rywalizacja o miano najsilniejszego nie była jedyną atrakcją tego piątkowego wieczoru – z konkurencją siłową mogli zmierzyć się także ochotnicy z publiczności, ścigając się o specjalny Złoty Medal Mistrzostw Europy Strongman. Drugi taki krążek trafił do augustowskiego Stowarzyszenia ”Razem Osiągniemy Cel”. Zapewne wkrótce zostanie zlicytowany, a pieniądze z jego sprzedaży pomogą, między innymi, w rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci.

Puchary zwycięzcom tego pojedynku siłaczy wręczyli Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa oraz Andrzej Zarzecki kierujący augustowskim Centrum Sportu i Rekreacji, które wraz z Augustowskimi Placówkami Kultury zorganizowało tę imprezę.

To, jakie emocje towarzyszyły tej morderczej rywalizacji, zobaczycie w naszej galerii zdjęć z tego wydarzenia oraz w krótkim filmiku z zawodów, jaki na swoim kanale YT zamieścił sam Marcin „Kukaj” Sendwicki.