W ramach realizacji projektu „Edukompetentni” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej uczniowie klas trzecich gimnazjalnych 16 listopada 2018r. wzięli udział w zajęciach pt. „Spotkanie z przedsiębiorcami” w Parku Naukowo Technologicznym w Suwałkach.

Głównym celem tego spotkania było rozbudzanie postaw i zachowań przedsiębiorczych.

Co może być sprzymierzeńcem przedsiębiorcy? Jak sprostać wymaganiom rynku i klientów? Jak być konkurencyjnym? Pomocnych wskazówek udzielał naszym uczniom pan Roman Huk, który w ciekawy sposób wprowadzał  uczniów w nowy dla nich temat dotyczący funkcjonowania firm w formie startupów. Wspomniane warsztaty w ciekawy i aktywizujący uczestników sposób przybliżyły wiedzę związaną z następującymi obszarami tematycznymi:

  • planowanie oraz zakładanie działalności gospodarczej,

  • pozyskiwanie funduszy na działalność gospodarczą.

 Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach poprzez zgłaszanie pomysłów na prowadzenie własnej firmy np. transportowej, turystycznej, cukierniczej. Dla tworzonych przez siebie firm, uczniowie pracując w grupach przy stanowiskach komputerowych tworzyli biznesplany. W trakcie warsztatów panował klimat otwartości, wymiany poglądów oraz zabawy.

Tego dnia można było posłuchać i porozmawiać o tym, jak: rozpocząć przygodę z biznesem, osiągnąć sukces, pozyskać finansowanie na otwarcie i rozwój własnej firmy, budować własną markę, układać współpracę nauki z biznesem, pozyskiwać klientów. Zajęcia przeprowadzone były przez ekspertów z zakresu tej tematyki, posiadających doświadczenie w pracy  z młodzieżą.

Już za parę lat to właśnie Oni-nowi przedsiębiorcy wejdą na rynek, można więc pokusić się o stwierdzenie, że będą „nowymi rekinami biznesu”.

Życzymy Wam tego z całego serca i trzymamy za Wasz sukces kciuki.

Urszula Kuczyńska

Elżbieta Dębska