Sprzątanie po psie to obowiązek każdego opiekuna – jest oznaką szacunku do innych ludzi (i zwierząt) oraz dobrego wychowania. Niestety, wciąż wiele osób nie poczuwa się do sprzątania po swoim czworonogu. Czy przepisy prawa regulują tę kwestię? Dlaczego nieczystości pozostawione na trawniku są groźne dla innych psów? Jakie akcesoria ułatwią nam sprzątanie po psie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Czasy, gdy trawniki i chodniki większych miast były zanieczyszczone zwierzęcymi odchodami, powoli przemijają. Coraz rzadziej można natknąć się na psie nieczystości pozostawione przez nieodpowiedzialnych opiekunów. Mimo wszystko „proceder” ten nadal ma miejsce. Część osób zupełnie ignoruje powszechnie przyjętą zasadę sprzątania po psie. Pozostawiają niemiłe „niespodzianki” innym ludziom korzystającym z publicznych trawników czy ogólnodostępnych chodników.

Sprzątanie po psie — przepisy

W Polsce przepisy dotyczące obowiązku sprzątania po zwierzętach domowych nie są jednolite na terenie całego kraju. Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że każda gmina ma obowiązek ustalenia własnych zasad w tej sprawie. Zatem to, czy sprzątanie po czworonogu jest obowiązkowe oraz jakie konsekwencje może ponieść nieodpowiedzialny opiekun za pozostawienie nieczystości, zależy od uchwały rady gminy na danym terenie. Niekiedy gminy przewidują mandat w wysokości do 200 zł, a czasami kwota ta sięga nawet do 500 zł.

Teoretycznie gmina może nie ustanowić żadnych kar za pozostawienie odchodów czworonoga na chodniku czy trawniku, choć jest to rzadkie zjawisko. Oczywiście, nawet jeśli tego typu przepisy nie funkcjonują, z szacunku do innych osób oraz ich zwierząt, należy sprzątać po swoim psie. Niestety na ten moment polskie prawo nie przewiduje odrębnej ustawy, która z usuwania psich nieczystości uczyniłaby obowiązek.

Poznaj przepisy dotyczące spuszczania psa ze smyczy w miejscach publicznych.

Psie odchody a higiena

Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie innych ludzi oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak pierwotniaki czy larwy licznych pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy. Larwy np. glisty albo tasiemca, mogą poprzez kontakt ze zwierzęcymi odchodami przedostać się do organizmu zdrowego dziecka czy innego zwierzęcia i spowodować chorobę pasożytniczą.

Uwaga na dzieci

Najmłodsi są najbardziej narażeni na wszelkiego typu choroby odzwierzęce. Bawiąc się w piaskownicy czy na trawie w parku, dzieci mogą łatwo zetknąć się z psimi odchodami. Co więcej, dzieci mają nawyk wkładania do buzi brudnych rączek. Właśnie dlatego, należy wyprowadzać psy w miejscach do tego przeznaczonych i sprawdzać, czy zwierzę nie pozostawiło nigdzie nieczystości. Puszczanie czworonogów samych np. na placu zabaw jest bardzo nieodpowiedzialne. Dla zapewnienia bezpieczeństwa innych zwierząt istotne jest również sprzątanie po swoim czworonogu na terenie wybiegu dla psów.

Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Nie chodzi jedynie o karmienie czworonoga, zabawę czy wyprowadzanie go na spacer. Musimy liczyć się także z tym, że usuwanie nieczystości pozostawione przez zwierzę to nasz obowiązek, z którego nijak nie da się „wymigać”.

Psie odchody mogą być źródłem wielu szkodliwych chorób – usuwając je i wyrzucając do specjalnie przeznaczonego do tego kosza dbamy nie tylko o czystość, ale także o zdrowie otaczających nas osób oraz zwierząt. Istnieje kilka przyrządów, które ułatwią sprzątanie, m.in. woreczki na psie odchody. Warto się w nie wyposażyć i mieć zawsze pod ręką podczas spacerów z czworonogiem.

royalcanin.pl