Czy Widownia Kinochłona pamięta film „Barany. Islandzka opowieść”, który dwa lata temu we wrześniu oglądaliśmy z Tomaszem Adamskim? Mistrzowskich składów się nie zmienia, więc kino islandzkie powraca na nasz ekran – ponownie w towarzystwie Tomasza Adamskiego!

W poniedziałek 12 listopada o godz. 18:30 pokażemy Państwu „W cieniu drzewa” komediodramat, którego reżyserem jest Hafsteinn Gunnar Sigurðsson. Zajrzymy na przedmieścia Reykjaviku, gdzie poznamy dwie sąsiadujące ze sobą rodziny skłócone przez… drzewo rosnące na działce jednej z nich. Bo drzewo, wiadomo, rzuca cień. To tylko z pozoru błahy, sąsiedzki konflikt… uszkodzenia domu, przebite opony w aucie i tajemnicze zniknięcia domowych pupili i jeszcze te plotki, że ktoś kogoś widział z piłą łańcuchową – to nie są przelewki.

Równocześnie poznamy Atliego, którego żona wyrzuca z domu i zakazuje mu kontaktów z córką. Ten wprowadza się do rodziców, a tam – nie dość, że musi rozpocząć walkę o dziecko – zmartwień dokłada mu jeszcze to nieszczęsne drzewo.

Chłodny dramat ze sporą domieszką absurdalnego czarnego humoru, czasem skręcający w kierunku thrillera, ukazuje na czym polega (i czym grozi) życie w społeczeństwie – konflikty, niezręczności, frustracje, lęki, a wszystko doprawione fantastyczną muzyką. Cytując krytykę (Dawid Dróżdż dla portalu Wp.pl) – „Film Sigurðssona to doskonale napisana kameralna historia o małych konfliktach i bezradnych wobec nich ludziach. Reżyser niczym mistrzowie rumuńskiej nowej fali buduje w rozmowach „o niczym” skomplikowane osobowości bohaterów. „W cieniu drzewa” to kolejne dzieło wychodzące spod kamery islandzkich twórców, które sprawnie zestawia ze sobą skrajne emocje, wyciskając łzy, będące wynikiem wzruszenia jak i rozbawienia…”

Islandzko-duńsko-polską koprodukcję obejrzy z nami, odwiedzający Kinochłon nie pierwszy raz Tomasz Adamski – filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa. Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Zapraszamy na ten niezwykły islandzki wieczór – do zobaczenia.


Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Alicja Bajkowska

Z Rady Programowej

DKF KINOCHŁON