Necko Endurance 2018 Augustów

Necko Endurance po raz 14 w Augustowie!

Już w najbliższy weekend jezioro Necko po raz 14 zostanie zamienione w tor, po którym będą się ścigać najlepsi, światowi motorowodni piloci w klasie endurance.

Augustowski Klub Sportowy Sparta tradycyjnie w drugi weekend lipca organizuje Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance.

Augustowski wyścig jest drugą eliminacją mistrzostw świata. Pierwsze zawody odbyły się na przełomie kwietnia i maja we Francji w Rouen. Ze względu na złe warunki atmosferyczne niemożliwe było rozegranie pełnego wyścigu, w związku z czym zawodnicy otrzymali zmniejszoną punktację. To oznacza, że na Necku odbędzie się zacięta rywalizacja o tytuł mistrza świata. Zapowiada się weekend pełen motorowodnych emocji.

Światowi motorowodniacy ponownie będą ścigać się w Augustowie. Swój udział w zawodach zapowiedzieli piloci F1 H2O, elitarnej dyscypliny sportu na świecie. Na wody Necka po rocznej przerwie wraca Francuz Philippe Chiappe, trzykrotny mistrz świata wodnej formuły, towarzyszyć mu będzie Peter Morin (wielokrotnie stający na podium w Augustowie). Thani Al. Qemzi wystartuje w zespole Abu Dhabi, którego team managerem jest legendarny Guido Cappelini. Nie zabraknie również pilotów F2 między innymi Rosjanina Konstantina Ustinova Litwina Edgarasa Riabko, a ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie Rashed Al Qemzi. Polskę będzie reprezentować team Ślepsk w międzynarodowym składzie. Za sterami łodzi zasiądą Michał Rogalski, Kimmo Multaniemi oraz Paulius Staintys. Zespół wspiera Lechosław Rybarczyk, nasz utytułowany motorowodniak, zwany profesorem wśród polskich motorowodniaków.

Zawody odbędą się w sobotę i w niedzielę, ale już od czwartku rozpoczną się przygotowania do nich. Ekipy przyjeżdżają parę dni wcześniej, aby zamontować swoje „warsztaty” w paddocku, tzw. parku maszyn, zarejestrować się i przejść szczegółowe kontrole techniczne, podczas których sprawdzana jest nie tylko łódź, ale także ubiór kierowców. Bolid, kask i kamizelka muszą spełniać normy określone przez światową federację motorowodną UIM. Bardzo ważną częścią zawodów jest także odprawa zawodników, na której omawiany jest tor i szczegółowe zasady wyścigu.

Za sukcesem każdego pilota stoi cały sztab ludzi. Jest to bez wątpienia sport drużynowy. W skład zespołów wchodzą mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie łodzi.

Zawodnicy ścigają się w dwóch klasach S2 i S3 na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran wyposażonych w kokpit bezpieczeństwa. Bolidy zbudowane są z bardzo kosztownych kompozytów węglowych i żywic epoksydowych. Do tych lekkich konstrukcji doczepione są silniki o olbrzymiej mocy. Przy największych prędkościach łódka nie ma kontaktu z wodą, a piloci wykonują spektakularne zwroty bez wytracania prędkości. Tajemnica każdego zespołu tkwi w dopasowanej śrubie, która wyglądem przypomina śmigło.

O zwycięstwie decydują zdolności mechaniczne zespołów i umiejętności pilotów. Tu nie ma miejsca na błędy.

Motorowodniactwo to bez wątpienia elitarna dyscyplina sportu na świecie. Zapraszamy do Augustowa na wytrzymałościowy weekend na wodzie. Przeżyjcie motorowodną przygodę razem z nami i zobaczcie ten wyjątkowy sport od kulis.

Dodatkowe atrakcje:

Barciowisko

Koncert muzyki rozrywkowej i klasycznej „Czas na muzykę”

Organizator zawodów: Augustowski Klub Sportowy Sparta

Klub powstał w 1947 roku i posiada 3 sekcje: piłki nożnej, nart wodnych oraz sekcję kajakową. W zeszłym roku obchodził siedemdziesięciolecie istnienia, został uhonorowany Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego. Jego zawodnicy zdobywają medale mistrzostw świata i Europy. Zawodnikiem klubu był brązowy medalista olimpijski, kajakarz – Piotr Markiewicz. Wiele sportowych sukcesów w kajakarstwie odnieśli także: Marek Twardowski, Adam Wysocki czy Edyta Dzieniszewska. W sekcji nart wodnych wyróżnia się Kamil Borysewicz wicemistrz świata w skokach na nartach wodnych za motorówką. Klub jest organizatorem wielu imprez sportowych między innymi Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance oraz konkursu skoków na nartach wodnych za motorówką Netta Cup.

LISTA UCZESTNIKÓW lista uczestników Necko Endurance 2018