Co jest potrzebne do wypieku chleba? Jak długo ugniata się ciasto? Skąd się bierze zakwas? Na te pytania dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego „U Kubusia Puchatka” uzyskały odpowiedź w piekarni ASS Społem podczas lekcji pieczenia chleba, która odbyła się w czwartek, 11 października.

Z okazji Światowego Dnia Chleba, który przypada każdego roku na 16 października, najstarsza w Augustowie piekarnia ASS Społem odkrywała przed przedszkolakami tajemnice pieczenia zdrowego pieczywa. Piekarze ASS Społem zaprezentowali dzieciom proces produkcji chleba z wykorzystaniem naturalnego zakwasu, który przekazywany jest w piekarni ASS Społem z pokolenia na pokolenie.

Przedszkolaki dopytywały się, jak powstaje taki naturalny zakwas, który decyduje o zdrowotnych właściwościach chleba. To w nim bowiem kryje się kwas mlekowy, który sprzyja powstawaniu dobrych bakterii wzmacniających nasz układ odpornościowy. Piekarze wyjaśnili, że ten sam naturalny zakwas, wyrobiony w piekarni ASS Społem kilkadziesiąt lat temu, jest od pokoleń hodowany w ściśle określonych warunkach umożliwiających powolny proces fermentacji drożdży.

Dzieci, podczas wizyty w piekarni ASS Społem, przyglądały się procesowi przesiewania mąki, łączenia jej z zakwasem i mieszania ciasta. Obserwowały, jak z ciasta formuje się chlebek przy wykorzystaniu profesjonalnych maszyn oraz w jaki sposób trafia on do pieca. Samodzielnie robiły ciasteczka oraz kroiły chleb Żytniak, który następnie został zafoliowany i oznaczony etykietą przez każde dziecko osobno.

Przedszkolaki zobaczyły, jak produkowane są także najnowsze wypieki piekarni ASS Społem: pajda wieloziarnista (chleb produkowany z mąki żytniej i naturalnego zakwasu z dodatkiem słonecznika, pestek dyni, siemienia lnianego i sezamu) oraz chleb żytni z cebulą (produkowany z mąki żytniej na naturalnym zakwasie z dodatkiem cebuli prażonej).

Na zakończenie wizyty, przedszkolaki otrzymały prezenty w postaci świeżo upieczonych chlebów i samodzielnie zrobionych ciasteczek. Z wypiekami na twarzach po tak ciekawie i pożytecznie spędzonym dniu wróciły do przedszkola. Liczymy, że to nie ostatnia wizyta przedszkolaków w piekarni ASS Społem!

Z okazji Światowego Dnia Chleba, ASS Społem zaprasza wszystkich mieszkańców Augustowa do swojej sieci 13 sklepów ogólnospożywczych, gdzie kupić można najświeższy chleb na naturalnym zakwasie, bez dodatku konserwantów, wypiekany zgodnie z tradycyjnymi recepturami!

Red.