W Nowy Rok z APK

Już w poniedziałek 31 grudnia od godziny 23:00, pod Kolumną Zygmunta Augusta w Augustowie rozpocznie się wspólne powitanie 2019 roku. Rozpocznie się kolejny rok pracy Augustowskich Placówek Kultury, pracy trudnej ze względu na specyfikę naszego miasta. Augustów jest jednym z chętniej odwiedzanych w sezonie letnim miast turystycznych w kraju. Ostatnie lata pokazuję, że mamy także coraz więcej turystów zagranicznych. Przygotowanie programu wydarzeń dla tysięcy osób o bardzo zróżnicowanych upodobaniach kulturalnych i artystycznych to nie lada sztuka. Nie chodzi nawet o spełnienie oczekiwań wszystkich, bo to jest niemożliwe, ale o zapewnienie satysfakcjonującej rozrywki dla jak największej części mieszkańców i gości.

Łatwiej jest w realizacji takich planów placówkom kulturalnym dysponującym odpowiednio wysokim budżetem. W Augustowie od lat mamy z tym problem. APK mają do swojej dyspozycji 1,8 mln złotych na cały rok – utrzymanie wszystkich placówek i organizację wydarzeń. Czy to dużo, czy mało? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jeżeli nie mamy jakiegoś porównania, dlatego dodajmy, że zorganizowanie obchodów Dni Suwałk kosztowało ok. 800 tys. zł, a Suwalski Blues Festiwal pochłania dużo ponad 1 mln zł. Do fatalnego stanu siedziby naszego MDK-u chyba już się przyzwyczailiśmy. Ale to my „tubylcy”, co o tym sadzą nasi goście? – W Raczkach mamy fajniejszy GOK – wyszeptała za moimi plecami podczas otwarcia jednej z wystaw w naszym MDK-u młoda dziewczyna do swojego kolegi. To co usłyszałem przyjemne nie było 🙁

Radni poprzednich kadencji mieli 4 lata na swoje działania. Po wyborach zawsze padały obietnice poważnego zajęcia się tematem. Tym razem nasi reprezentanci w Ratuszu mają 5 lat na działanie. Może tego roku więcej brakowało poprzednio i tym razem nie zabraknie im czasu na widoczne zmiany na „poletku” zwanym Kultura. W mieście turystycznym, sanatoryjnym, pretendującym do miana letniej stolicy Polski niewątpliwie ważnym.

To tyle tytułem refleksji w końcówce roku 2018 i cichej nadziei u progu nadchodzącego roku 2019.

W piątek 28 grudnia poprosiłem Bartka Świerkowskiego z Augustowskich Placówek Kultury o rozmowę na temat wydarzeń przygotowywanych przez APK w pierwszym miesiącu nowego roku. Moim zdaniem jest to program bogaty i dostosowany do wszystkich grup wiekowych. Niżej zamieszczamy dwa wywiady przeprowadzone tego dnia w Miejskim Domu Kultury.

Bart.

Fot. Andrzej Sidor


Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany