Warsztaty czytelnicze

By / 5 miesięcy temu / Kultura / Brak komentarzy

W czwartek, 8 listopada w naszym Oddziale dla Dzieci gościliśmy uczniów klas piątych Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie na warsztatach czytelniczych „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie, przeprowadzając spotkanie w naszym mieście, włączyła się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W oparciu o bardzo wzruszającą historię opowiedzianą przez Cezarego Harasimowicza w książce „Mirabelka” poruszaliśmy trudne, lecz bardzo ważne z punktu widzenia historii naszego kraju tematy. Rozmawialiśmy o wojnie, getcie, o życiu w okupowanym kraju. Przybliżyliśmy dzieciom osobę Ireny Sendlerowej, jej bohaterską postawę (rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej) Razem zastanawialiśmy się jak należy rozumieć słowa zapisane w Talmudzie: „Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”. Nawiązaliśmy do lokalnej historii, omawiając losy augustowskich Żydów. Zajęciom towarzyszyła prezentacja judaików ze zbiorów Muzeum Ziemi Augustowskiej. Uczestnicy, pracując w grupach z mapą miasta, poznawali także miejsca, które pamiętają czasy lub świadczą o istnieniu społeczności żydowskiej w Augustowie. Zaznaczyliśmy jak ważna jest niepodległość i ile trudu kosztowało nasz kraj odzyskanie wolności. Uczniowie stworzyli drzewo, na którego liściach składali życzenia dla Niepodległej Polski.

Na zakończenie spotkania poczęstowaliśmy naszych gości drożdżówką z dżemem i sokiem mirabelkowym.

Organizatorką ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki.

-MBP-

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany

Znajdź nas na Facebook

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Google Map

Promocja