W poniedziałek 17. września br., przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie odbyła się kolejna konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej i Lewicy Augustowskiej. Tematem dzisiejszego spotkania były działania z programu wyborczego dotyczące seniorów i osób z niepełnosprawnością.

Opowiadali o nich Adam Sieńko, kandydat na burmistrza Augustowa, Bożena Łukaszewicz, kandydatka na radną powiatu augustowskiego oraz Alojzy Żukowski, kandydat do augustowskiej rady miejskiej.

Adam Sieńko podziękował za dotychczasową aktywność istniejącym stowarzyszeniom i zaznaczył, że on, podobnie jak inny kandydaci z jego listy, docenia ich osiągnięcia.  Podkreślił, że należy wspierać działające stowarzyszenia i zintegrować ich działania.

– Wspólnie wypracujemy zasady i formułę Augustowskiego Pakietu Seniora – zapowiedział kandydat na burmistrza Augustowa. – Pakiet dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań seniorów. Jako przykłady wymienię bezpłatne: karnet do kina i na imprezy kulturalne z określoną ilością wejść, zabiegi rehabilitacyjne w augustowskich placówkach z określoną wartością zabiegów,  karnet na basen z dogodnymi terminami i ilością miejsc itp.

Adam Sieńko obiecał, że we współpracy z seniorami określona zostanie lokalizacja miejsc aktywności rekreacyjnej i odpoczynkowej (większa ilość ławek przy ulicach, urządzenia rekreacyjno- rehabilitacyjne). Ciągi piesze zostaną dostosowane do oczekiwań seniorów.

– Jako przykład podam częściową wymianę kostki w chodnikach na gładką nawierzchnię na ulicy Mostowej – wymienił kandydat na burmistrza. – Sądzę, że takie rozwiązanie uzyska akceptację nie tylko seniorów, ale także kobiet lubiących chodzić na wysokich obcasach.

Zapewnił też, że utworzy Augustowskie Centrum Inicjatyw Społecznych, w którym będzie między innymi lokal seniorów i ich kawiarenka internetowa. Miałby tam też się znaleźć lokal warsztatów i spotkań osób z niepełnosprawnością.

Adam Sieńko zapowiedział, że jako burmistrz powoła pełnomocnika ds. pomocy osobom z niepełnosprawnością. Do głównych zadań pełnomocnika należeć będzie między innymi :

1. Współpraca z osobami z niepełnosprawnością, prawnymi opiekunami i placówkami prowadzącymi działalność na ich rzecz
2. Korzystanie ze środków unijnych na zajęcia integracyjne, treningi społeczne, warsztaty itp.
3. Pomoc w znalezieniu pracy (baza ofert i poszukujących)
4. Pomoc w poszukiwaniu pomocy medycznej
5. Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.
6. Współpraca ze Starostwem Powiatowym.
7. Obsługa telefonu interwencyjnego z pomocą w sytuacjach trudnych życiowo.

Red.