21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. To nie jest przypadkowa data – osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.

Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

W Augustowie już od wielu lat organizowane są wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa, podniesienie świadomości naszego społeczeństwa na temat ich życia i potrzeb. Organizuje je Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie we współpracy ze wszystkimi ośrodkami pracującymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Dużą kreatywnością w tym zakresie wykazuje się Fundacja Mamy Mamy. W tym roku wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych oraz Zespołem Szkół Społecznych STO w Augustowie przygotowała specjalny koncert. Jedną z niespodzianek podczas koncerty będzie premiera teledysku do piosenki „Bądźmy Razem” napisanej specjalnie na dzisiejszą uroczystość. Teledysk powstawał na odbywających się wcześniej warsztatach.

Koncert odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie 21.03.2019r o godz. 17.00.

W Światowym Dniu Zespołu Downa można też przyłączyć się do akcji społecznych, takich jak inicjatywa #LiniaProsta lub na znak solidarności założyć kolorowe skarpetki – najlepiej w dwóch różnych kolorach.

Zb.B.

Zdjęcie archiwalne.

Kolaż zdjęć z tegorocznego koncertu. Relacja wkrótce na naszej stronie.