Cykl 3xGdynia to jeden z pierwszych autorskich pomysłów augustowskiego DKF-u KINOCHŁON. Ukłon w stronę polskiego kina – tego najlepszego, najbardziej porywającego – pokazywanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Co roku we wrześniu delegacja z naszego DKF-u jedzie do Gdyni i ogląda, ogląda, ogląda, a potem jeszcze ogląda… Wszystko po to, by potem tu, w Augustowie – teraz już o stałej porze, na początku grudnia – pokazać Kinochłonowej Widowni te, naszym zdaniem, najlepsze, najbardziej interesujące i poruszające filmy.

Prowadzącą tegoroczną edycję wydarzenia będzie Ola Salwa – dziennikarka i recenzentka filmowa, redaktor naczelna „Polish Film Magazine”. Jej teksty można przeczytać także w „Kinie” i „Polityce” lub w serwisie Stopklatka.pl. Należy do polskiej sekcji FIPRESCI, czyli międzynarodowej organizacji non-profit zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata.

Kolejnym stałym punktem imprezy jest quiz filmowy z nagrodami dotyczący polskiego kina. Jego wyniki, rok rocznie, pokazują, że wiedza filmowa naszej widowni jest na bardzo wysokim poziomie.

Co pokazujemy i kogo zapraszamy – wystarczy spojrzeć w tegoroczny repertuar i wybrać się w połowie grudnia do Augustowa:

15.12.2018. – kino „Iskra” w Augustowie

godz. 18:30

Ikar. Historia Mietka Kosza”

gość pokazu: Maciej Pieprzyca – reżyser

16.12.2018. – kino „Iskra” w Augustowie

godz. 18:30

krótki metraż – „Nie zmieniaj tematu”

Supernova”

gość pokazu:

(w trakcie wieczoru quiz filmowy)

17.12.2018. – kino „Iskra” w Augustowie

godz. 18:30

Mowa Ptaków”

gość pokazu: Sebastian Fabijański – aktor

Filmy:

Ikar. Historia Mietka Kosza”, reż. Maciej Pieprzyca (2019)

obsada: Dawid Ogrodnik, Justyna Wasilewska, Wiktoria Gorodeckaja,

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni: Najlepsza pierwszoplanowa rola męska – Dawid Ogrodnik, Najlepsza charakteryzacja – Jolanta Dańda, Najlepsza muzyka – Leszek Możdżer, Najlepsze kostiumy – Agata Culak, Najlepsze zdjęcia – Witold Płóciennik

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie. [opis festiwalowy]

Supernova”, reż. Bartosz Kruhlik (2019)

obsada: Agnieszka Skibicka, Marek Braun, Anna Mrozowska, Małgorzata Witkowska, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny

Złote Lwy za najlepszy debiut reżyserski – Bartosz Kruhlik

Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

Mowa ptaków”, reż. Xawery Żuławski (2019)

obsada: Jaśmina Polak, Sebastian Fabijański, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Daniel Olbrychski, Żaneta Palica, Katarzyna Chojnacka, Sebastian Pawlak, Eryk Kulm Jr., Andrzej Chyra

Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego – Xawery Żuławski

Historia Mariana, trzydziestoletniego polonisty z liceum, który po wyrzuceniu z pracy musi ułożyć sobie życie na nowo, oraz jego kolegi – Ludwika, nauczyciela historii, który szuka sposobu na funkcjonowanie w brutalnej rzeczywistości zawodowej.

Krótki metraż:

Nie zmieniaj tematu”, reż. Hubert Patynowski (30 min)

obsada: Aleksander Talkowski, Martyna Byczkowska, Urszula Kuzdak, Mikołaj Kubacki, Maciej Cymorek

Najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

Na osiedlu obowiązują trzy zasady: „Pierwsza: nigdy nie oszukiwać ziomków. Druga: nie wyleszczać się i zawsze odpowiadać na atak. Trzecia – najważniejsza: nie donosić na psy. A kto je złamie, ten ma przejebane”. Uliczny kodeks, osiedlowe mordy i rap.

Prowadząca Przegląd:

Ola Salwa – dziennikarka i recenzentka filmowa, redaktor naczelna „Polish Film Magazine”. Jej teksty można przeczytać także w „Kinie” i „Polityce” lub w serwisie Stopklatka.pl. Należy do polskiej sekcji FIPRESCI, czyli międzynarodowej organizacji non-profit zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata.

Goście:

Maciej Pieprzyca – reżyser i scenarzysta filmowy. Absolwent dziennikarstwa i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor filmów dokumentalnych: „Zostanie legenda”, „Jestem mordercą”, „Przez nokaut”. Debiutował fabułą „Inferno”, potem przyszły kolejne filmy: „Inferno”, „Drzazgi”, wielokrotnie nagradzany „Chce się żyć” z 2013 roku, „Jestem mordercą” z 2016 r. i najnowszy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Sebastian Fabjański – jeden z najbardziej obiecujących polskich aktorów młodego pokolenia. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Studiował również w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych. Przez pewien czas był też uczniem PWST w Krakowie. Na wielkim ekranie Sebastian Fabijański zadebiutował w krótkometrażowym filmie „Strażnicy” . W 2014 roku wcielił się w rolę Sagana w „Mieście 44” Jana Komasy. Zagrał także w „Jezioraku” (za który na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał nagrodę za debiut aktorski), „Paniach Dulskich” i musicalu „#WszystkoGra”. Duży rozgłos przyniosła mu rola w „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” i kolejnych produkcjach Patryka Vegi. Można go zobaczyć także w serialach: „Pakt” i „Belfer” oraz filmach „Kamerdyner” czy „Legiony”.

Bilety i karnety:

Bilet na jeden wieczór filmowy – 15 zł

Karnet na cały Przegląd – 35 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59

Szczegółowe informacje na temat Przeglądu:

tel. 790 228 560

|DKF Kinochłon