27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – zalążek Polskiego Państwa Podziemnego. W Białymstoku, uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski odbyły się przy Pomniku Żołnierzy AK. Wzięli w nich udział m.in. dyrektor WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk i Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego

W obchodach rocznicowych przy ul. Kilińskiego uczestniczyli również przedstawiciele środowisk kombatanckich, służb mundurowych, władze miasta, białostoczanie a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy 27 września mają także swoje święto.

80 lat temu, 27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Organizacja była zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Działa w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów i była fenomenem w ogarniętej wojną Europie.

Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

W 1998 r. Sejm Rzeczpospolitej ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego, zaś od ubiegłego roku ta data jest również świętem Wojsk Obrony Terytorialnej.

oprac.ak

wrotapodlasia.pl