Augustowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

W Augustowie obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019 rozpoczęły się o godz. 9:00 zbiórką Pocztów Sztandarowych pod Bazyliką Mniejszą pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Kwadrans później w Bazylice rozpoczęła się Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Biskupa Jerzego Mazura.

Po mszy przemaszerowano ulicą 3 Maja na Rynek Zygmunta Augusta, gdzie pod pomnikiem poświęconym „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę” rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Po oficjalnym przywitaniu gości przez moderatora wydarzenia, Bartka Świerkowskiego z Augustowskich Placówek Kultury, uczestnicy uroczystości wysłuchali wystąpień okolicznościowych Burmistrza Miasta, Mirosława Karolczuka i Starosty Powiatu Augustowskiego, Jarosława Szlaszyńskiego. Kolejnym punktem było złożenie przez delegacje kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”. W przerwach pomiędzy poszczególnymi punktami obchodów na Rynku, mogliśmy słuchać utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Augustowskich Placówek Kultury. Kilkadziesiąt minut później, w samo południe w centralnym punkcie Augustowa, 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę został uczczona przez mieszkańców wspólnym odśpiewaniem hymnu.

Jeszcze dziś o godz. 16:30 w kinie Iskra {ul. 3 Maja 38) rozpocznie się spektakl muzyczny inspirowany wierszami Lucyny Jakubiak-Poręby, w wykonaniu: Marleny Woy-Kossowskiej, Sabiny Kołodziej i Jerzego Kossowskiego „Kwiaty mojego ogrodu – kwiaty w narodowej pamięci”. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

Bart.

Zapraszamy do wysłuchania przemówień okolicznościowych Burmistrza Miasta i Starosty Augustowskiego oraz obejrzenia naszej fotorelacji z tego wydarzenia.

Burmistrz Miasta Augustowa, Mirosław Karolczuk
Starosta Powiatu Augustowskiego, Jarosław Szlaszyński
Fotorelacja z uroczystych obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019
w Augustowie

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany