Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł spokojny, nie wadził nikomu, (…)

Powyższy fragment wiersza Aleksandra Fredry nasunął mi się na myśl, kiedy przypadkowo trafiłem w Internecie na Kalendarz Szkolny 2019/20.

W dzieciństwie miałem sąsiada z którego synem chodziliśmy razem do szkoły. Jak dawno to było domyślicie się, kiedy napiszę, że wtedy w ciągu dnia drzwi do mieszkania nikt nie zamykał, a sąsiadka robiąc kanapkę synowi robiła ich o tyle więcej, ilu w tym czasie było kolegów u jej syna. Matki tych kolegów robiły tak samo, kiedy towarzystwo zbierało się w ich mieszkaniu. Takich niemieszczących się w dzisiejszych realiach przykładów mógłbym wymieniać więcej, ale część czytających te słowa mogłaby mnie posądzić o bardzo bujną wyobraźnię i z przymrożeniem oka potraktować dalsze słowa, więc stop.

Mój sąsiad (Paweł spokojny, nie wadzący nikomu), lubił czasami z kolegami wyskoczyć na piwo. On lubił, a jego żona baaardzo nie lubiła, jak on to robił. Właśnie w jego domu usłyszałem po raz pierwszy tłumaczenie swojego postępowania, które później słyszałem często. Ba – samemu mi się zdarzało go używać 🙂

Tak prosiłam, a ty znowu się ….. – zdenerwowana sąsiadka. Jaki tym razem był powód?!!! – wykrzyczała do sąsiada siedzącego na taborecie stojącym przy drzwiach wejściowych do mieszkania.

Kolega w pracy urządził imieniny kochanie i nie wypadało odmówić – odpowiedział sąsiad starając się trzymać fason i prosto siedzieć na taborecie.

Znowu kolega, który? – Sąsiad podał jakieś nie często spotykane imię, a sąsiadka ruszyła do grubego ściennego kalendarza wiszącego przy lustrze w korytarzu. W takich kalendarzach kartki wyrywano każdego dnia, ale ona zakładała je pod gumkę recepturkę nad kalendarzem. Na odwrocie drukowano praktyczne porady i przepisy kuchenne dla kobiet.

Taki dziś nie obchodzi imienin – sąsiadka.

Bo on chyba miał wcześniej, tylko nam dziś postawił – sąsiad

Sprawdziłam tydzień do tyłu i nie ma – sąsiadka.

TO MNIE OSZUKALI – sąsiad.

Skończ z tym pieprzeniem i wal się spać – sąsiadka

Jak sobie życzysz kochanie – sąsiad.

Sąsiad miał problem z wykazaniem czarno na białym – w druukowanym kalendarzu tego, że miał uzasadniony powód napić się z kolegami.

Dziś sąsiad – pomyślałem – nie miałbyś najmniejszego problemu z uprawianiem takiej argumentacji swojego picia 😉 To twoja żona miałaby problem ze znalezieniem kartki, na której nie byłoby czarno na białym, że mamy dziś dzień świąteczny. Mógłbyś śmiało odesłać ją do kalendarza swojego wnuczka i tam też byłby na to niezbity dowód.

Czym skorupka za młodu (…) znamy to powiedzenie. Młoda jest najbardziej chłonna. Kiedy zobaczyłem ile dni świątecznych jest teraz w kalendarzu szkolnym, przyszło mi na myśl, czy taki uczeń odczuwa wewnętrznie, że dziś jest dzień wyjątkowy, taki który różni się od większości dni nauki w szkole? To, że dziś ubieram się do szkoły w świąteczne ubranie, że moje zachowanie ma być tego dnia inne. To, że swoją postawą i zachowaniem okazuję szacunek wydarzeniom, osobom w ten sposób uhonorowanym. A może teraz święto to już dzień codzienny, a dzień bez święta, to ten kiedy mam odczuwać podekscytowanie i czynić przygotowanie do przeżycia go w sposób wyjątkowy?

Oto dwa pierwsze miesiące roku kalendarzowego w szkolnym kalendarzu:

Przed uczniami w listopadzie i grudniu jeszcze:

LISTOPAD 2019

Wszystkich Świętych, Zaduszki, Święto Myśliwych – Hubertus, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Feministek, Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, Dzień Wynalazcy, Dzień Młodzieży, Dzień Bicia Rekordów, Dzień Niewidomych, Dzień Cukrzycy. Dzień Seniora, Dzień Uwięzionego Pisarza, Dzień Tolerancji, Dzień Czarnego Kota, Dzień Wiedzy o Antybiotykach, Dzień Toalet, Dzień Praw Dziecka, Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Dzień Kredki, Dzień Buraka, Katarzynki, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Pocałunku, Andrzejki, Dzień Białych Skarpetek.

GRUDZIEŃ 2019

Dzień AIDS, Dzień Walki z Uciskiem, Dzień Osób Niepełnosprawnych, Barbórka. Dzień Górnika, Dzień Wolontariusza, Mikołajki, Dzień Lotnictwa Cywilnego Dzień Kupca, Dzień Przeciwdziałania Korupcji, Dzień Futbolu, Dzień Terenów Górskich, Dzień Guzika, Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, Dzień Małpy, Dzień Herbaty, Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą, Dzień Rozmów Twarzą w Twarz, Dzień Migrantów, Dzień Wiecznie Zielonych Roślin, Dzień Solidarności, Początek astronomicznej zimy, Wigilia Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie, Dzień Gry w Karty, Sylwester.

|Bart.