Jak w przypadku wielu innych tematów związanych z wychowaniem pupila, także na pytanie „Czy należy pozwalać psu spać w swoim łóżku” istnieje mnóstwo różnych odpowiedzi i porad. Poniżej przedstawiamy zestawienie argumentów za i przeciw.

Co przemawia za tym, żeby dzielić z psem posłanie?

  • Z punktu widzenia psa to dobrze, jeśli może cieszyć się od małego tak bliskim kontaktem z właścicielem. Zasadniczo, wzajemna wspólna bliskość fizyczna wpływa korzystnie na samopoczucie nie tylko psa, ale i właściciela. Wprawdzie bliskości takiej można zażyć również siedząc w fotelu przed telewizorem, a spać jednak w oddzielnych łóżkach.
  • Spanie obok swojego pupila może redukować u człowieka stres i mieć działanie uspokajające. Stwierdza się również, że obecność psa powoduje u jego właściciela poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Głaskanie i przytulanie psa przed snem podnosi poziom oksytocyny – hormonu dobrego samopoczucia, a przez to oddziałuje korzystnie na nastroje zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. Ponadto obniża poziom agresji i wspiera odczuwanie empatii. Dzielenie posłania wzmacnia więź między pupilem i właścicielem. Poza tym pies może swoim ciałem ogrzewać właściciela w chłodniejsze noce.
  • Istnieją badania dowodzące, że ludzie śpiący ze swoimi psami szybciej zasypiają. I to jeszcze nie wszystko – budzą się ponoć szczęśliwsi! Psy potrafią łagodzić u swoich właścicieli nawet objawy depresji. Bierze się to prawdopodobnie stąd, że psy są ucieleśnieniem bezwarunkowej miłości i oddania. Ludzie, którzy cierpią na depresję lub niskie poczucie własnej wartości mogą psychicznie zyskać dzięki takiemu kompanowi u swojego boku, jak oddany czworonóg. Także pies, który być może żyłby w schronisku lub przywiązany na łańcuchu do budy, będzie szczęśliwszy w domu z kochającym właścicielem.

Jakie są negatywy takiego postępowania?

  • Psy pasterskie śpiące ze swoim właścicielem mogą odczuwać silny instynkt chronienia go, co może prowadzić do niepożądanych, niebezpiecznych zachowań. Przykładem może być zazdrość i agresja wobec partnera właściciela.
  • Przy wszystkich pozytywnych aspektach spanie z psem może oddziaływać na sen także negatywnie, na przykład w przypadku, kiedy pies ma niespokojny sen.
  • Alergicy powinni unikać spania z psem w jednym pomieszczeniu.
  • Innym ważnym do uwzględnienia czynnikiem jest higiena. Należy pamiętać o tym, żeby regularnie odrobaczać psa i kontrolować, czy nie zaatakowały go ektopasożyty, takie jak kleszcze czy pchły. W najgorszym bowiem wypadku mógłbyś zarazić się boreliozą.

Jak oduczyć psa spania w moim łóżku?

Oduczenie psa spania w łóżku nie będzie zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli pies śpi z Tobą już dłuższy czas. Musisz być twardy, gdyż na pewno narażony będziesz na wysłuchiwanie chwytającego za serce skomlenia. Nową zasadę pies może rozumieć jako degradację i reagować przez to zaniepokojeniem i podenerwowaniem. Proces odzwyczajania może być procesem żmudnym, jednak za sprawą pozytywnego wzmocnienia w postaci treningu z klikerem lub podawania psu smakołyków nie jest zadaniem niewykonalnym. Zdecydowanie lepiej jednak od małego przyzwyczajać psa do spania w swoim legowisku. Kiedy ta zasada obowiązuje psa od samego początku, jest dla niego najzupełniej w porządku.

za:www.zooplus.pl