Na zaproszenie Przewodniczącego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Aleksandra I. Bodanina, Burmistrza Augustowa wraz z delegacją 17 kwietnia uczestniczył w spotkaniu w Brasławiu na Białorusi.

Wizyta, którą ustalono przed dwoma tygodniami podczas spotkania z Ambasadorem RP w Mińsku, skupiła się na możliwości współpracy gospodarczej obu miast. Podczas rozmowy w Urzędzie Rejonowym z władzami oraz lokalnymi przedsiębiorcami omówiono warunki utworzenia wspólnych przedsiębiorstw na Brasławszczyźnie, procedury formalnoprawne, a także przygotowanie pracowników do takich firm. Korzystając ze wsparcia Ambasady RP, mamy możliwość przyjęcia grup chętnych z Białorusi na szkolenia przygotowujące do pracy np. w zakładach szkutniczych. Augustów wesprze w organizacji obozów żeglarskich dla młodzieży, a także w uzyskiwaniu patentów sternika.

Brasław to miasto na Kresach, które do II wojny światowej należało do Polski. Miasto posiada warunki naturalne podobne do Augustowa, dziesiątki jezior, lasy, park narodowy. W II RP był to jeden z polskich ośrodków turystycznych z wieloma żaglówkami na jeziorach, których dzisiaj tam nie ma. W związku z tym strona białoruska jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z augustowskimi firmami turystycznymi.

urzad.augustow.pl