Ferie zimowe już za nami, w tym roku trwały od 12 stycznia do 24 lutego.

Sprawdziliśmy preferencje turystyczne w tym okresie, analizując, gdzie Polacy poszukiwali noclegu w zimowych miesiącach, uwzględniając przy tym dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie styczeń – luty 2019.

W tym czasie z portalu korzystało blisko 3 miliony użytkowników. Możemy wnioskować, że coraz więcej osób wybiera się w zimowe podróże, ponieważ turyści wysłali o 20% więcej zapytań o nocleg niż w ubiegłym roku.

Kochamy górskie widoki zimą

Najchętniej wybieranym województwem na ferie było małopolskie (32,69% wszystkich zapytań o nocleg w okresie styczeń-luty 2019), wśród miast popularne były tutaj Zakopane, Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska. Drugie było województwo dolnośląskie (19,64%), tu najczęściej wybierano się do Karpacza, Szklarskiej Poręby i Zieleńca. Na trzecim miejscu znalazło się zachodniopomorskie (13,50%), turyści pytali o nocleg w Kołobrzegu, Sarbinowie i Pobierowie. Dobre wyniki osiągnęły również śląskie (13,23%) i pomorskie (12,97%).

Statystyki pokazują również ciekawy trend – turyści coraz częściej wybierają mniej popularne destynacje. Ogromne wzrosty odnotowaliśmy w województwie warmińsko-mazurskim – aż 70% zapytań o nocleg więcej niż w ubiegłoroczne ferie. Również w innych rejonach widać wzrosty: podlaskie 47% więcej, świętokrzyskie – 36% więcej, śląskie – 35% więcej, łódzkie – 26% więcej, dolnośląskie – 25% więcej, podkarpackie – 24% więcej, lubelskie – 23% więcej.

Podczas tegorocznych ferii najchętniej wybieraną miejscowością było Zakopane (ponad 13% wszystkich zapytań w kraju). Wśród najpopularniejszych miejsc dominowały miejscowości górskie. Na kolejnych pozycjach zestawienia znajdziemy Karpacz (7,24%), Szczyrk (6,90%), Białkę Tatrzańską (5,49%), Szklarską Porębę (5,48%),  Wisłę (3,27%),  Bukowinę Tatrzańską (1,90%) oraz Krynicę-Zdrój/Górską (1,64%). Wśród nadmorskich miejscowości w dziesiątce znalazło się Władysławowo (1,64%) i Łeba (1,42%).

Lubimy krótkie podróże

Turyści najczęściej pytali o 4-5 noclegów. Porównując ceny w najpopularniejszej „dziesiątki” średnia cena noclegu to 52 zł. Ceny najkorzystniej kształtowały się w Bukowinie Tatrzańskiej (ok. 43 zł), noclegi nad polskim morzem w okresie zimowym również zachęcały: Władysławowo ok. 43 zł, Łeba ok. 51 zł. Najwięcej za nocleg turyści płacili w Zakopanem (ponad 66 zł) oraz Szczyrku i Białce Tatrzańskiej (ok. 55 zł). Oczywiście cena zależy od wielu czynników, jak kategoria obiektu, liczba osób czy udogodnienia.

Wypoczynek planujemy pół roku wcześniej

Okazuje się, że plany na ferie zimowe wcale nie są zostawiane na ostatnią chwilę i spora część użytkowników zaczyna rozglądać się za noclegami już w lipcu. Z każdym kolejnym miesiącem liczba zapytań o noclegi w czasie ferii wzrasta.
Sprawdź ubiegłoroczny raport: Ferie zimowe 2018

Nocowanie.pl