Augustynki, czyli grupa operatywnych dziewczyn z Augustowa ciągle poszukujących nowych form realizacji swoich zainteresowań artystycznych, wpadły na pomysł zorganizowania czegoś, co pozwoli im połączyć przyjemne z pożytecznym. Pojawił się pomysł i konkretne działania. Pierwszym, było zwrócenie się o wsparcie do Augustowskich Placówek Kultury. Wspólne działania zaowocowały zorganizowaniem w ubiegłym roku kiermaszu rękodzieła wszelakiego Majowe Baki.

1 maja 2019 r. mogliśmy uczestniczyć w drugiej edycji kiermaszu. Po ubiegłorocznym wydarzeniu dziewczyny były bardzo zadowolone z zainteresowania ich wydarzeniem. II edycja Majowych Bąków potwierdziła, że takie kiermasze rękodzieła oraz związane z nimi atrakcje dla dzieci i dorosłych ciszą się zainteresowaniem mieszkańców i naszych gości. W tym czasie do miasta przyjeżdża sporo osób z zamiarem spędzenia tutaj długiego majowego weekendu, który jest również nieoficjalnym początkiem sezonu turystycznego w Augustowie.

Wystawcy z którymi rozmawiałem przed rozpoczęciem koncertu zespołu Żuki, ostatniego punku całodniowego wydarzenia, również są zadowoleni. To okazja do rozmów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, pokazania i sprzedania swoich wyrobów i przyjemnego spędzenia czasu.

II Majowym Bakom 2019″ towarzyszył konkurs plastyczny pod hasłem „Robaczki w kosmosie”. Mogliśmy obejrzeć wystawę prac konkursowych i poznać zwycięzców. Dużym wsparciem dla organizatorów tegorocznej edycji kiermaszu była Fundacja Małymi Krokami. Jej wolontariusze przygotowali i nadzorowali przebieg wielu zajęć plenerowych dla dzieci.

Dużym zainteresowaniem cieszył się ostatni punkt kiermaszu, czyli koncert zespół Żuki. Rock jest gatunkiem muzycznym mającym fanów w każdym wieku. Zespół Żuki od początku lat osiemdziesiątych w niezmienionym składzie popularyzują największe przeboje Rock`a lat 60 i 70. Kiermasz dla całych rodzin, którym są Majowe Bąki, zakończył się również koncertem dla całych rodzin. Słuchały go z przyjemnością wnuczki razem z dziadkami.

Na zakończenie publikujemy wyniki Konkursu Plastycznego pod hasłem Majowe Bąki 2019 „Robaczki w kosmosie”. Jury w składzie : Renata Rybsztat, Justyna Bogdańska, Kamila Cembor, Bartosz Świerkowski w dniu 24 kwietnia 2019 r. oceniło i postanowiło przyznać nagrody oraz wyróżnienia spośród nadesłanych 50 prac :

I kategoria – do lat 8
1. miejsce – Tymon Dyczewski, 6 lat
2. miejsce – Gabriel Skuba, 6 lat,
2. miejsce- Anna Jagłowska, 7 lat
3. miejsce – Aleksandra Czuper, 3 lata
3. miejsce- Kaja Grześkowiak, 8 lat

wyróżnienia: Kalina Bućko, 8 lat, Iga Przekop, 8 lat

II kategoria – 9 – 12 lat 
1. miejsce – Wiktoria Klekotka, 11,5 lat
2. miejsce – Max Cembor, 9 lat
3. miejsce – Zuzanna Kopania, 9 lat

wyróżnienia: Zosia Kielich, 9 lat, Aniela Juchniewicz, 9 lat, Hania Sokołowska, 10 lat

III kategoria – 13 – 15 lat 
1. miejsce – Wiktoria Ignatowska, 14 lat
2. miejsce – Maja Dębiec, 13 lat
3. miejsce – Antonina Rutkowska, 14 lat

Bart.