W niedzielę – 29 września przy śluzie Paniewo odbył się II Rodzinny piknik edukacyjny „Jesień nad Kanałem Augustowskim” zorganizowany przez Wody Polskie w Białymstoku. Na uczestników czekały pokazy ratunkowe na wodzie przygotowanie przez augustowski WOPR, stoiska służb mundurowych – Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej,112, Parków Narodowych – Biebrzańskiego i Wigierskiego, Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Wód Polskich. Biorący udział w pikniku mogli poznać historię Kanału Augustowskiego i Śluzy Paniewo, dowiedzieć się o jak reagować gdy wywróci się kajak, jak bezpiecznie przekroczyć granicę drogą wodną na przejściu Rudawka-Lesnaja na Kanale Augustowskim, czy przejść szybki kurs reanimacji i resuscytacji.

– Kanał Augustowski jest perłą nie tylko architektury wodnej, ale także oczkiem w głowie Wód Polskich. Tylko w tym roku dokonaliśmy remontów m.in. śluz Kurzyniec, Kudrynki, Sosnówek, Przewięź, obecnie trwa wymiana wrót górnych na śluzie Dębowo. Chcemy żeby cieszył miejscowych i turystów nie tylko przez miesiące wakacyjne, ale przez cały rok 

– powiedział Mirosław Markowski dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Śluza Paniewo przy której odbywał się piknik jest imponującą, jedyną dwukomorową śluzą na Kanale Augustowskim po stronie polskiej. Położona na 61 kilometrze kanału, jest dziewiątą śluzą licząc od strony rzeki Biebrzy. Wybudowana została w latach 1826-1828 przez porucznika Korpusu Inżynierów Michała Horaina. Wyrównuje różnicę poziomów aż około 7 metrów pomiędzy jeziorem Paniewo i jeziorem Krzywym. Tak duże obniżenie terenu było powodem wybudowania dwóch sprzężonych ze sobą komór. Górna ma spadek 3,3 m , a dolna 3,2 m. Długość śluzy to 88 m , długość pierwszej komory: 41,41 m , długość drugiej komory: 43,64 m , szerokość: 5,95 m. Na śluzowanie potrzebny jest czas około 30 minut, a przebycie jej to niesamowite wrażenia: wysokie, ceglane mury, które podczas otwarcia zastawek mają ponad 10 metrów oraz silnie spiętrzona woda wypływająca z komór zostaje w pamięci śluzujących się na długo.

– Miejsce jest wyjątkowe. Nawet jeśli ktoś nie ma pojęcia o obiektach hydrotechnicznych to będzie tą śluzą zachwycony. Nawet nie trzeba być w środku, w kajaku, wystarczy stać i patrzyć na to jak śluzowanie się odbywa 

– dodał Wiesław Gołaszewski wójt gminy Płaska.

Imprezie towarzyszyły występy zespołów, pokaz iluzji i degustacja wędzonych ryb. W ubiegłym roku piknik „Jesień nad Kanałem Augustowskim” odbył się przy śluzie Swoboda, za rok zapraszamy mieszkańców i turystów nad śluzę Przewieź.

|Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

bialystok.wody.gov.pl