Dzięki niej każdy może sprawdzić, jakie inwestycje w jego województwie, powiecie czy gminie zostały zrealizowane z funduszy budżetu państwa, funduszy celowych i europejskich z wyłączeniem przedsięwzięć finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych. Mapę zaprezentował w Ministerstwie Cyfryzacji premier Mateusz Morawiecki i szef resortu Marek Zagórski.

– Ogólna wartość prezentowanych na Mapie inwestycji to prawie 561 miliardów złotych. Wartość dofinansowania z budżetu państwa to ponad 453,5 miliarda – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej (2 sierpnia br.). – Od chwili przejęcia władzy przez obecny rząd z funduszy rządowych zrealizowaliśmy 40,8 tysięcy inwestycji gminnych; 4,4 tysięcy – powiatowych i ponad 2 tysiące inwestycji wojewódzkich oraz 2,8 tysięcy ogólnopolskich. Wszystkie z nich można sprawdzić na mapie – dodał szef rządu.

Osoba, która wchodzi na mapę, może śledzić inwestycje począwszy od poziomu ogólnopolskiego, przez wojewódzki, powiatowy, aż do poziomu pojedynczej gminy. Przy czym inwestycje można obserwować zarówno na mapie, jak i w układzie tabelarycznym. Dla ułatwienia można skorzystać  z wyszukiwarki lub wybrać odpowiednie kategorie.

– Nasza interaktywna Mapa Inwestycji poza rolą informacyjną spełnia także inną, to element kontroli obywatelskiej. Dzięki niej każdy Polak może sprawdzić, jak jego miejscowość wypada na tle innych pod względem inwestycji. Warto prześledzić mapę właśnie z perspektywy swojej lokalnej społeczności.  Mapa pozwala także sprawdzić i w razie potrzeby rozliczyć lokalne władze z umiejętności planowania rozwoju gmin – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Prezentowane dane są aktualizowane na podstawie przekazywanych przez poszczególne ministerstwa raportów, które są tworzone na podstawie rozliczenia etapów poszczególnych inwestycji – dodał szef MC.

Link do Mapa Inwestycji. 

na podst. Ministerstwo Cyfryzacji/art

wrotapodlasia.pl