W środę 13. lutego, w jednym w lokali w centrum Augustowa odbyło się spotkanie z prof. Robertem Gwiazdowskim – znanym prawnikiem, fachowcem w dziedzinie podatków, komentatorem gospodarczym, Uczestniczył w nim także Jerzy Karwelis, ekspert Ruchu Samorządowego Bezpartyjni. Tematem wiodącym tego wydarzenia było pytanie – Kiedy Polacy zaczną w końcu więcej zarabiać? Wśród obecnych na spotkaniu był Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk i Wiceburmistrz Filip Jerzy Chodkiewicz.

Prof. Gwiazdowski przedstawił swoją koncepcję podatków, prawa, służby zdrowia, a także obronności i innych aspektów funkcjonowania państwa. Podały konkretne propozycje wprowadzenie zmian gospodarczych i systemowych. Zmniejszenie opodatkowania pracy, to jedna z nich. – Jeżeli statystyczny obywatel dostaje do kieszeni trzy tys. zł, to wartość jego pracy wynosi 5 tys. Jego pracodawca tyle za tę pracę płaci. Tylko, że ten statystyczny Jan o tym nie wie, bo państwo to przed nim to ukrywa . To nie fair. Mało tego – państwo zabiera 2 tys. zł. Mówimy do szesnastu milionów pracowników, że my będziemy im mniej zabierać – powiedział prof. Gwiazdowski. Proponuje m.in. wprowadzenie mniejszych składek emerytalnych w zamian za ujednolicenie emerytur i ujednolicenie podatku VAT. Opowiada się za Polską w Unii Europejskiej, ale nie jest zwolennikiem, jak to określa, „unii eurokratycznej”. 

W ostatnich dniach ogólnopolskie media rozpisują się o tym, że Robert Gwiazdowski zamierza wejść do polityki. Po spotkaniu raczej nie mamy wątpliwości, że prof. Robert Gwiazdowski zdecydował zaangażować się w politykę, przedstawia swój program i buduje struktury. Podkreśla, że stawia na nowe twarze –Po pierwsze współpracujemy z samorządowcami. Po drugie z przedsiębiorcami. Niektórzy z nich to są ludzie, którzy gdzieś może się pojawiali przy robieniu polityki, ale na pewno to nie są to politycy z pierwszych stron gazet – nawet tych lokalnych.

Zapraszamy do wysłuchania osiemnastominutowego fragmentu nagrania z wczorajszego spotkania.

Bart.