Speedy siedzi w swoim ulubionym miejscu i przygląda się sennie otoczeniu. Po wielu aktywnych godzinach na pewno czuje się już dość zmęczony. Najpierw kilkanaście rundek w kołowrotku, potem wspinaczka po kratach i wędrówka wte i wewte wzdłuż tunelu, a na końcu pyszny liść sałaty do wpałaszowania – aktywny dzień na pewno usatysfakcjonuje, ale i zmęczy świnkę morską.

Wspinaczki i zabawa – ulubione zajęcia każdej świnki morskiej

Wśród miłośników zwierząt panuje błędne przekonanie, że świnki morskie są ospałymi i niezdarnymi gryzoniami. Nic bardziej mylnego! Wiele świnek morskich po prostu nie ma zagwarantowanych warunków, by zachowywać się zgodnie ze swoja naturą. Większość ich klatek wyposażonych jest jedynie w paśnik i ewentualnie domek do ukrycia się, nie daje natomiast niestety świnkom możliwości do wspinania i zabawy. Odrobina fantazji i sprytu wystarczy, by taką „stajnię” zamienić w wymarzone miejsce zabaw i przygód dla tego żywotnego gryzonia.

Przestronna klatka i wybieg

Podstawowym wymaganiem wobec klatki dla świnki morskiej jest, by była przestronna! Należy także pamiętać, by regularnie umożliwiać śwince poruszanie się po większym obszarze. Wbrew popularnemu poglądowi, świnki doskonale skaczą i wspinają się. Nie są być może tak zręczne jak chomiki czy myszy, jednak są bardzo aktywne i żywotne. Chętnie wspinają się po schodach czy na wyżej położone miejsca po to, by móc obserwować otoczenie. Wyćwiczone świnki potrafią z miejsca skoczyć na 10 do 20 cm wzwyż – wystarczająco wysoko, by wspiąć się na idealne dla siebie miejsce wypoczynku.

Przy zakupie domku do klatki zdecyduj się raczej na taki z płaskim dachem, ponieważ świnka morska chętnie wykorzysta go jako miejsce do spania. Piętra w klatce możesz wyposażyć dodatkowo w drewniane drabinki lub schodki, jeśli pomiędzy piętrami jest wystarczająco dużo przestrzeni.

Schody, drabinki i mostki

Dzięki schodkom, drabinkom i mostkom także niewyćwiczona lub starsza świnka morska będzie mogła dostać się na wyższe lub w trudnodostępne miejsca. Dla świnek morskich zaleca się schody drewniane lub niewielkie cegły. Dzięki temu nie tylko ułatwisz zwierzaczkowi poruszanie się po klatce, ale oszczędzisz także sobie obcinanie mu pazurków, które będą ścierały się same podczas biegania po twardych powierzchniach.

Tunele i jaskinie

Jako tunele i jaskinie nadadzą się duże kawałki kory lub rurki z gliny, które znajdują się w asortymencie większości sklepów zoologicznych. Zabawa w chowanego zaspokaja społeczne potrzeby towarzyskiego gryzonia. Wyposażona w różne sprzęty klatka nie tylko śwince sprawi radość, będzie także cieszyć oko właściciela obserwującego swojego pupila podczas szalonej zabawy.

Więcej informacji o małych zwierzętach TUTAJ >>>

|zooplus.pl