W niedzielę, 2 czerwca w Parafii Świętej Rodziny w Augustowie odbyła się uroczysta msza święta z okazji 5–lecia przyjęcia sakry biskupiej oraz 30-lecia posługi kapłańskiej Arcybiskupa Marka Zalewskiego. Podczas mszy burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk uhonorował dostojnego jubilata tytułem Ambasadora Augustowa.

– W imieniu mieszkańców Augustowa składam serdeczne gratulacje z okazji 5–lecia przyjęcia sakry biskupiej oraz 30-lecia posługi kapłańskiej – powiedział burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. – Ten podwójny jubileusz to radosne wydarzenie i doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność za dotychczasową działalność na rzecz rozwoju duchowego. Proszę przyjąć również słowa najwyższego uznania za godne rozsławianie Augustowa w kraju i na świecie i przyjąć tytuł Ambasadora Augustowa – dodał burmistrz Miasta Augustowa.

Podczas tej długoletniej i jakże owocnej pracy kapłańskiej, ksiądz Arcybiskup wniósł duszpasterski zapał, wiedzę teologiczną i bogate doświadczenie w pełnieniu rozlicznych funkcji kościelnych, szczególnie w dyplomacji watykańskiej.

Ks. Arcybiskup Marek Zalewski – doktor prawa kanonicznego urodził się w Augustowie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1989 r. w Łomży. W 1991 roku rozpoczął przygotowania do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Ks. Abp. Marek Zalewski w służbie dyplomatycznej pracuje od 24 lat. W latach 1995 – 1998 pełnił funkcję sekretarza nuncjatur w Republice Środkowoafrykańskiej, a następnie do 2001 roku w stałym przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku i w Wielkiej Brytanii w latach 2001-2004. 2004 – 2008 radca nuncjatury apostolskiej w Niemczech, w Tajlandii (2008–2011), w Singapurze (2011–2012) i w Malezji (2012–2014). Ks. Abp Marek Zalewski swoja pierwszą mszę świętą jako arcybiskup odprawił w dniu 1 czerwca w Parafii Świętej Rodziny w Augustowie. 21 maja 2018 papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Singapurze i jednocześnie nierezydującym reprezentantem papieskim w Wietnamie. Jest 7 nuncjuszem Polakiem w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

Urząd Miejski w Augustowie