Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” rozstrzygnięty

By / 1 miesiąc temu / Kultura / Brak komentarzy

Jury przyznało w tym roku piętnaście nagród oraz dwadzieścia trzy wyróżnienia w pięciu kategoriach. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie organizatora – Muzeum w Bielsku Podlaskim.

W uroczystości wzięli udział m.in. Biskup Senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, ks. Dziekan Ryszard Zalewski, Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski, a także przedstawiciel powiatu bielskiego  Anatol Grzegorz Tymiński.

 Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak poprzednie była inspirowana hasłem Dnia Papieskiego. Tym razem brzmiało ono: „Wstańcie, chodźmy!” – to słowa, które wg Ewangelii św. Mateusza, skierował Chrystus do Apostołów po modlitwie w Ogrójcu i które w tytule swojej książki przytacza Jan Paweł II.

 W nawiązaniu  do konkursu i hasła Dni Papieskich  ks. bp Tadeusz Pikus przypomniał, że Chrystus jest nie tylko drogą, ale też tym, który nas prowadzi.  – Święty Jan Paweł II swoim życiem pokazał jak odpowiedzieć na wezwanie „Wstańcie, chodźmy!” – gdy w jego życiu pojawił się Jezus Chrystus i powiedział chodźmy, Jan Paweł II poszedł. Życie papieża było owocne nie tyle samo z siebie lecz dlatego, że poszedł za Chrystusem – mówił.

 Na XIV edycję konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpłynęły 1974 prace, z czego 115 ze świata (Białoruś, Chiny, Szkocja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy), 1519 z Polski,  i 340 z samej diecezji drohiczyńskiej.  – Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie tematem i nauczaniem Jana Pawła II oraz zaangażowanie autorów prac, rodziców, katechetów, opiekunów bez których nasz konkurs niemiałby racji bytu. Jednocześnie serdecznie gratulujemy nagrodzonym, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom – mówią organizatorzy.

 Wstęp do książki Wstańcie, chodźmy! Św. Jan Paweł II kończy słowami: Ze spojrzeniem utkwionym w Chrystusie, umocnieni nadzieją, która zawieść nie może, kroczmy razem drogami nowego tysiąclecia: „Wstańcie, chodźmy!” (Św. Jan Paweł II, Wstańcie, chodźmy!, Kraków 2004, s. 8). Przywołuje tym samym słowa Jezusa Chrystusa skierowane do Apostołów w bardzo dramatycznych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Getsemani, tuż przed pojmaniem, procesem i męką. W kolejnych rozdziałach Papież podejmuje rozważania o swoim powołaniu, powołaniu biskupim, odwołując się do osób, miejsc, symboli, gestów, zadań, które wyjaśniają posługę biskupa i były ważne w jego życiu.

 Jak podkreślają organizatorzy, uczestnicy tegorocznej XIV edycji konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” doskonale interpretują tegoroczne hasło Dnia Papieskiego. Z jednej strony dostrzegają trudności tej drogi chociażby w kontekście chorób, niepełnosprawności czy grzechu z drugiej prace młodych twórców, co zresztą nie dziwi Jury są barwne, pełne optymizmu i młodzieńczego zapału.

A oto nagrodzeni: 

KATEGORIA  I

Wojciech Ciepły, Szkoła Podstawowa w Woźnikach, op. Agnieszka Sienkiewicz Hanna Grochowska, Podbiel, diecezja siedlecka, op. Aneta Grochowska  

Nikoletta Wysockaja, Szkoła Sztuki w Dzierżyńsku (Białoruś), op. Włodzimierz Szczerbin 

WYRÓŻNIENIA

Daria Dziadkowskaja, Szkoła Sztuki w Dzierżyńsku (Białoruś), op. Włodzimierz Szczerbin

Maja Kucharczyk, Zespół Oświatowy im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie, op. Elżbieta Derlicka

Laura-Jadwiga Laudańska, Karasino (Białoruś), op. Alena Laudańska

Bartłomiej Szwast, Dębowiec, diecezja rzeszowska, op. Renata Szwast

KATEGORIA II 

NAGRODY

Po Chi, Angelo Chan, School of Creativity – Hong Kong (Chiny), op. Stephanie Yip Bartosz Jakubowicz, Szkoła Podstawowa nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim, op. Maria Falkowska, Alina Sacharewicz Oliwier Pacławski, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, op. Joanna Brzyska

WYRÓŻNIENIA

Ksawery Bednarz, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, op. Teresa Mazurek

Daria Chomicz, Szkoła Sztuki w Dzierżyńsku (Białoruś), op. Włodzimierz Szczerbin

Oliwia Leśniewska, Szkoła Podstawowa Fundacji Oświatowej „Nasza Szkoła” w Łodzi, op. Grażyna Dorosz-Pułko

Lena Pazgan, Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawła II w Preston (Wielka Brytania), op. Barbara Kuras-Potoniec

Klaudia Zawadzka, Machnice, archidiecezja wrocławska, op. Małgorzata Zawadzka

KATEGORIA III 

NAGRODA I

Paweł Jasik, Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Fryderyka Chopina w Olkuszu, op. Renata Guzik

NAGRODA II

Paulina Chmiest, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sułoszowej, op. Renata Guzik

NAGRODA III

Laura Szarzyńska, Sułkowicki Ośrodek Kultury, op. Ewa Garbień

WYRÓŻNIENIA 

Wiktoria Bujnowicz, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku, op. s. Konstancja-Małgorzata Piskor

Julia Czyż, Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie, op. Mariusz Kowal

Anna Kuliberda, Węgrzyce, diecezja krakowska, op. Izabela Kuliberda

Mykhailo Mazur, Sofiivska Borschagivka (Ukraina), op. Elwira Mazur

Julia Mądrala, Sułkowicki Ośrodek Kultury, op. Ewa Garbień

Lena Zając, Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, op. s. Bernarda Kaczor

KATEGORIA IV  

NAGRODA I

Anna Borowyk, Państwowa Plastyczna Średnia Szkoła im. Tarasa Szewczenka w Kijowie (Ukraina), op. Jurij Hurin 

NAGRODA II

Martyna Jachacz, XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, op. Anna Jachacz, Anna Mizeracka 

NAGRODA III

Aleksandra Pankalla, Ostrzeszowskie Centrum Kultury im. Antoniego Serbeńskiego, op. Elżbieta Lubińska

WYRÓŻNIENIA

Laura Kalicka, I Liceum Ogólnokształcące w Łosicach, op. Joanna Olizaruk

Justyna Rzemieniuk, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, op. Małgorzata Magryta

Tsz Ying, Ibe Lam, Chong Hok Tong Education Center – Hong Kong (Chiny), op. Mike Chan

KATEGORIA V

NAGRODY

Kacper Frąckiewicz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie, op. Marzena Szulc

Jakub Sylwester Kamiński, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, op. Joanna Turowska

Adam Kwiatkowski, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy, op. Beata Żygadło 

WYRÓŻNIENIA

Joanna Czyrnek, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Myślenicach, op. Anna Janik

Anna Mucha, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie, op. Ewa Kośmider

Nikola Pomian, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu, op. Iwona Lis

Dominika Woźniak, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy, op. Beata Żygadło

Ewa Zachwyc, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie, op. Sylwia Polańska

ORGANIZATORZY:

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku 

Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Dekanat Bielski

Fundacja Mater

HONOROWY PATRONAT

  • E. Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk
  • Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 
  • Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie sekcja św. Jana Chrzciciela
  • Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski
  • Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki 
  • Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski  
  • Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski   

mat.org.
oprac.ak

www.wrotapodlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany