W sobotę, 7 września, już po raz ósmy odbył się wielki finał ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Także w Augustowie. Koordynatorem naszego lokalnego Narodowego Czytania są Augustowskie Placówki Kultury. Wydarzenie współtworzyły zaprzyjaźnione augustowskie placówki oświatowe oraz Teatr Pneumatyczny. Udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oświaty, środowisk kultury i turystyki oraz mieszkańcy.

Spotykaliśmy się na plenerowej scenie przy Rynku Zygmunta Augusta by wspólnie czytać utwory należące do kanonu polskiej literatury. W tym roku był to zbiór zatytułowany „Nowele polskie”, wybrany przez parę prezydencką spośród ponad stu tytułów przesłanych przez czytelników z całego kraju do Kancelarii Prezydenta.

Usłyszeliśmy utwory wybitnych literatów: Marii Konopnickiej („Dym”), Elizy Orzeszkowej („Dobra pani”), Bolesława Prusa („Katarynka”), Władysława Stanisława Reymonta („Orka”), Brunona Schulza („Mój ojciec wstępuje do strażaków”, ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”), Henryka Sienkiewicza („Sachem”) i Stefana Żeromskiego („Rozdzióbią nas kruki, wrony…”). Zachęcaliśmy do przeczytania w zaciszu domowym ósmej lektury wybranej do tegorocznej odsłony Narodowego Czytania – noweli „Sawa” pochodzącej z cyklu gawęd szlacheckich pod tytułem „Pamiątki Soplicy”, autorstwa Henryka Rzewuskiego.

Nowele w kolejności chronologicznej powstania utworu zaprezentowali uczniowie z zaprzyjaźnionych augustowskich szkół, aktorzy Teatru Pneumatycznego oraz zaproszeni goście. W tym roku nasze zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli: starosta powiatu augustowskiego Jarosław Szlaszyński, Bożenna Kondracka, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu powiatu augustowskiego, Michał Kotarski, kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miejskiego w Augustowie, radna powiatu Elżbieta Puczyłowska, radni miejscy: Marcin Kleczkowski i Dariusz Ostapowicz oraz Barbara Koronkiewicz, dyrektor II LO im. Polonii i Polaków na Świecie, Krystyna Korzeniewska, prezes Koła Przewodników Turystycznych Oddziału PTTK w Augustowie, panie z Klubu Literackiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej: Jolanta Sołtys i Krystyna Walicka oraz przedstawiciele różnych środowisk : Maryla Bohdan, Martyna Chodacz, Renata Doliwa, Józefa Drozdowska, Anna Karpińska, Janina Osewska, Urszula Sieńkowska-Cioch, Ewa Wojtków.

Jak co roku, współtworzyły nasze lokalne Narodowe Czytanie augustowskie placówki oświatowe i Teatr Pneumatyczny, za co im serdecznie dziękujemy. W tym roku inscenizacje wybranych nowel zaprezentowali uczniowie: Społecznej Szkoły Podstawowej STO, przygotowani przez Ewę Rowińską, I LO im. G. Piramowicza i teatru Res Humanae, pracujący pod kierunkiem Bożeny Bendig, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta wraz z opiekunem Beatą Tomaszewską, II LO im. Polonii i Polaków na Świecie przygotowani przez Tomasza Choroszewskiego oraz aktorzy Teatru Pneumatycznego: Anna Gajdzińska, Agata Kąkiel, Paweł Leszkowicz i Konrad Milanowski. Natomiast interpretację noweli z wykorzystaniem lalek kukiełkowych zaprezentowali uczniowie Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, przygotowani przez Ewę Chodacz i Dorote Sikorę. Twórcą lalek był Juliusz Szczęsny Batura.

Ponadto wszyscy, którzy przynieśli tego dnia własne egzemplarze nowel otrzymali pamiątkową pieczątkę uczestnictwa w wydarzeniu. Dziękujemy serdecznie mieszkańcom, którzy przyszli na Rynek Zygmunta Augusta i spędzili czas z nami i polską literaturą.

Dziękujemy również autorkom efektownej scenografii – Renacie Rybsztat i Izabeli Cembor oraz Wojciechowi Piotrowiczowi, który zadbał o nagłośnienie.

Liczymy na to, że spotkamy się także w przyszłym roku i wspólnie przeczytamy przyszłoroczną lekturę Narodowego Czytania – „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

-Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie-