W gminie Płaska powstała nowa droga, która połączyła wieś Rudawkę z przejściem granicznym z Białorusią. Będzie to też dojazd do zabytkowej śluzy Kanału Augustowskiego w Kurzyńcu.

W czwartek (19.12) w Rudawce przecięto wstęgę i symbolicznie oddano drogę do użytku. Wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski liczy, że zmodernizowana trasa przyciągnie turystów do obiektu znajdującego się w Kurzyńcu.

– To ostania śluza graniczna Kanału Augustowskiego w Polsce. Chcemy nie tylko uatrakcyjnić dojazd do niej, ale też ułatwić przejście ze strony białoruskiej na polską. Oddajemy więc infrastrukturę drogową zarówno mieszkańcom, jak i turystom. W okolicy zlokalizowana jest również ścieżka rowerowa – wymienia Wiesław Gołaszewski.

1,5-kilometrowa trasa kosztowała niemal 3 mln zł. Samorządowiec zwraca uwagę, że inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia rządowego.

– Połowa to środki z Funduszu Dróg Samorządowych, 300 tys. zł dołożyły nam Lasy Państwowe, a 1,5 mln zł to pieniądze z budżetu gminy Płaska. To spore przedsięwzięcie, jak na nasze możliwości. Chcemy się rozwijać i tworzyć atrakcyjny potencjał na bazie kanału i Puszczy Augustowskiej – mówi Wiesław Gołaszewski.

W ubiegłym roku przez przejście w Kurzyńcu przeszło około 3 tys. osób. Wójt Wiesław Gołaszewski przewiduje, że dzięki nowej drodze liczba ta znacząco się zwiększy.

| red: wsz

autor: Marcin Kapuściński / .radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki