Odsłonięcie pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej / Foto – audio

W poniedziałek 23. września 2019 r. w Augustowie odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej. Stoi on teraz na Rondzie Solidarności przy wjeździe do Augustowa od strony Warszawy i Białegostoku. Taka sama trzymetrowa konstrukcja z brązu przedstawiająca dwie skrępowane drutem kolczastym dłonie trzymające znak Polski Walczącej, ponad rok temu została odsłonięta w Suwałkach.

Poszczególne punkty uroczystość odsłonięcia odbyły się w dwóch miejscach miasta. W centralnym punkcie Augustowa, czyli na Rynku Zygmunta Augusta oraz pod pomnikiem na rondzie NSZZ Solidarność. Na Rynku odbyło się podniesienie Flagi Państwowej oraz odśpiewano Hymn Państwowy. Słowo historyczne nt. Obławy Augustowskiej wygłosił dr Jarosław Schabieński, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku (nagranie pod tekstem). Licznie zebrani zaproszeni goście i mieszkańcy Augustowa wysłuchali przemówień okolicznościowych. Ze sceny, na tle scenografii symbolizującej tamte tragiczne wydarzenia przemawiali: poseł na Sejm RP, wiceminister MSWiA – Jarosław Zieliński, Starosta Augustowski – Jarosław Szlaszyński i gospodarz miasta, który przywitał wszystkich obecnych na Rynku Z. Augusta, Burmistrz Miasta Augustowa – Mirosław Karolczuk. Ostatnim punktem na Rynku Z. Augusta było Nabożeństwo Słowa Bożego.

Po zakończeniu tej części uroczystości odbył się wspólny przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej. Na miejscu pomnik poświęcił ks. Stanisław Wysocki, przewodniczący Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. Ksiądz jest  świadkiem tamtych wydarzeń, w której zginął jego ojciec oraz dwie siostry. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty.

Pomysł budowy pomnika zrealizował i sfinansował Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku.

Już wiemy, że planowane jest umiejscowienie takich pomników w dwóch kolejnych miastach.

– Mamy w zamyśle jeszcze postawienie takich dwóch pomników w powiatach które objęte były Obławą, a więc w Sokółce – bo powiat sokólski też tej obławy doświadczył i w Sejnach. W przyszłym roku taki pomnik powstanie w Sokółce i będziemy potem dążyć do tego, by potem powstał w Sejnach – powiedział w swoim wystąpieniu wiceminister MSWiA, Jarosław Zieliński.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z uroczystości i wysłuchania wystąpień okolicznościowych.

|Bart.

Naczelnik dr Jarosław Schabieński, Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA 

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany