Polacy coraz większą uwagę zwracają na skład i pochodzenie produktu i coraz częściej sięgają po żywność polską.Aby ułatwić konsumentom identyfikację produktów wytworzonych z polskich surowców, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano znak „Produkt polski”. Grafika nawiązuje do polskiej flagi i jest łatwo zauważalna.

Polacy coraz większą uwagę zwracają na skład i pochodzenie produktu i coraz częściej sięgają po żywność polską, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on
z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach
z artykułami rolno-spożywczymi.

Aby ułatwić konsumentom identyfikację produktów wytworzonych z polskich surowców,
w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano znak „Produkt polski” i zasady jego stosowania. Znak „Produkt polski” grafiką nawiązuje do polskiej flagi i jest łatwo zauważalny.

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych produkty opatrzone tą informacją muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski z tym, że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów, pod warunkiem
że składniki takie nie są wytwarzane w kraju.

Przy bogatej ofercie na sklepowych półkach wybierając żywność z oznaczeniem „Produkt polski”, konsument ma pewność, że została ona wytworzona w kraju i z rodzimych surowców. Dodatkowo kupując polskie produkty, mamy wpływ na wzrost sprzedaży krajowych produktów i zachęcamy producentów do umieszczania na artykułach żywnościowych znaku „Produkt polski”.

O tym i innych systemach znakowania żywności, o produktach ekologicznych, tradycyjnych
i regionalnych, dowiesz się na: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jakosc-zywnosci

|UM Augustów