W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą urodzin Żanny Biczewskiej, rosyjskiej kompozytorki i pieśniarki ballad i romansów Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Fundacją Mniejszości Narodowych „Rusicz” zorganizowały konkurs recytatorsko-wokalny poświęcony twórczości mistrzyni rosyjskiej ballady.
Żanna Biczewska śpiewa w charakterystycznym dla siebie stylu. Wzbudza zachwyt publiczności na całym świecie: od Europy po Stany Zjednoczone, Kanadę czy Izrael. W Polsce była kilkadziesiąt razy. W repertuarze artystki znajdują się romanse rosyjskie, ballady ludowe, utwory własne oraz Bułata Okudżawy, którego nazywa swoim scenicznym ojcem chrzestnym i nauczycielem. Jej wspaniała kariera trwa nieprzerwanie od 40 lat, największe przeboje takie jak „Rodnik”, „Sołowiej”, „Wals junkierow” czy „Wiecziernij zwon” mieliśmy przyjemność usłyszeć także podczas konkursu.
Na uroczystym podsumowaniu Powiatowego Konkursu Poezji i Ballad z repertuaru Żanny Biczewskiej spotkaliśmy się 15 listopada 2019 roku w gościnnych progach Osiedlowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. W zmaganiach udział wzięli uczniowie z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich z Augustowa i powiatu augustowskiego. Celem konkursu było zainteresowanie młodych ludzi twórczością Żanny Biczewskiej, prezentacja umiejętności recytatorskich i wokalnych młodzieży, pomoc w rozwijaniu zainteresowań językowych oraz integracja młodzieży z różnych szkół. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych oraz tematycznych – recytacji lub śpiewu, wyłącznie w oryginale.
Niezależne jury, w składzie: Emilia Faszcza i Katarzyna Zaniewska, nauczycielki języka rosyjskiego oraz Dorota Bujnowska, kierownik Osiedlowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie, współtworząca muzyczny Duet z przypadku w swojej ocenie brało pod uwagę dykcję, sposób prezentacji oraz walor artystyczny występu. Postanowiło nagrodzić następujących uczestników:
Kategoria recytacja szkoły podstawowe:
I miejsce Olena Bilokrylets (SP nr 4 w Augustowie)
II miejsce Justyna Bożewicz (SP nr 3 w Augustowie)
III miejsce Laura Czerwińska(SP im. K. Brzostowskiego w Sztabinie)
III miejsce Dawid Kierklo (SP im. K. Brzostowskiego w Sztabinie)
W kategorii recytacji szkoły średnie nagroda trafiła do Adama Gusiatina, przygotowanego przez panią Halinę Suchodolską z Filii w Borze Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie.
Kategoria śpiew szkoły podstawowe:
I miejsce Zofia Rowińska (SP nr 4 w Augustowie)
I miejsce Katarzyna Stolarska (SP im. K. Brzostowskiego w Sztabinie)
II miejsce Edyta Kukowska (SP im. Sybiraków w Krasnymborze)
II miejsce Wioletta Leńkowska (SP w Kroszewie)
III miejsce Urszula Kapla (SP w Jaziewie)
Wyróżnienia otrzymali Jakub Chomiak (SP im. K. Brzostowskiego w Sztabinie) i Natalia Stefanowska (SP im. Sybiraków w Krasnymborze).
Kategoria śpiew szkoły średnie:
I miejsce Julia Marinicz (II LO im. Polonii i Polaków na Świecie)
II miejsce Ewa Chomiczewska (II LO im. Polonii i Polaków na Świecie)
II miejsce Agnieszka Ostrokołowicz (Augustowskie Centrum Edukacyjne)
III miejsce Patrycja Kamińska (Augustowskie Centrum Edukacyjne)
III miejsce Kinga Szkiłądź (Augustowskie Centrum Edukacyjne)
III miejsce Maciej Gudewicz (Augustowskie Centrum Edukacyjne)
Dodatkowo Aleksiej Korniłow – zastępca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie przyznał nagrody specjalne Katarzynie Stolarskiej i Jakubowi Chomiakowi. Ponadto Katarzyna Stolarska została wyróżniona zaproszeniem do Osiedlowego Domu Kultury w Augustowie, by gościnnie zaśpiewać utwór Żanny Biczewskiej podczas koncertu z cyklu „Na rosyjską nutę”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk pani Małgorzaty Pieńczykowskiej – kierownik MPB w Augustowie oraz pana Zenona Sokołowa – prezesa Fundacji Mniejszości Narodowych „Rusicz” okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe – klasykę literatury rosyjskiej a laureaci dodatkowo bony do księgarni Akme. Podziękowania trafiły także do nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do konkursu.
Serdecznie dziękujemy „Duetowi z przypadku”, czyli Dorocie Bujnowskiej i Emilowi Kulbackiemu, którzy swoim recitalem pieśni rosyjskich zarówno w oryginale jak i w języku polskim, uświetnili ten dzień.
– Miejska Biblioteka Publiczna –
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok
Bohater! Ponoć rok wcześniej uratował topiącą się osobę. SZACUNEK
Czemu nadal inwestor nic nie robi z ogrodkami piwnymi w parku w Augustowie?Czyżby obecne władze nic nie robią by wteszcie…