Pod białoruskim niebem…

Grudzień dla augustowskiego DKF-u KINOCHŁON to, jak co roku, bardzo intensywny filmowy czas! Zanim zaprosimy Państwa na przegląd 3xGdynia, to wsłuchamy się w ryk żubra – tak! To filmowy żubr z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka, który w Augustowie zagości już w czwartek 5 grudnia.

Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

To już 14 edycja wydarzenia, a KINOCHŁON włącza się w nie siódmy raz – 5 grudnia o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury, przy Rynku Zygmunta Augusta 9 wyświetlimy specjalny zestaw filmów krótkometrażowych pt. „Bielarus – out off…”, czyli „Białoruś poza…”. Na Białorusi nie ma studia o światowej sławie ani wielkich producentów, ale filmy fabularne powstają, tyle że poza systemem państwowej edukacji i rządowego wsparcia. Tak działa większość młodych filmowców, więc automatycznie są poza oficjalnym środowiskiem filmowym, nie są też doceniani przez oficjalne stowarzyszenia twórcze. Co ciekawe, „out of border” Białorusi znajdują wsparcie, zrozumienie dla swoich projektów i uznanie dla talentu. Szukają więc poza krajem możliwości rozwoju i funduszy na filmy, ale kręcą je u siebie, sięgając często do tematów związanych z miejscem urodzenia. Filmy, które obejrzymy są dowodem na to, że współczesne kino białoruskie istnieje!

Co obejrzymy?

„Souls Dead”, Viktor Krasovsky, Belarus 2016, 28’

„Imitation”, Sasha Stelchenko, Belarus/Czech Republic 2016, 17’

„Honest Look”, Dima Diedok, Belarus, 18’

„From a Great Height”, Vlada Senkova, Belarus/Russia 2017’, 16’

„The Real American”, Darya Zhuk, Belarus/USA 2015, 13’

Oczywiście, jak to u nas – filmy to nie jedyny punkt programu: ugościmy białoruskich twórców kina, z którymi porozmawia Piotr Malczewski – fotograf i podróżnik, który szczególnie upodobał sobie Wschód i Bajkał, współorganizator Festiwalu Literackiego „Patrząc na Wschód”.

Filmy i rozmowy smakować będą lepiej podlane napitkami od Augustowskiej Miodosytni i Palarni Kawy La Kafo (też augustowskiej!), a zagryzione pysznym białoruskim ciasteczkiem. Jeśli masz więcej niż 16 lat, serdecznie zapraszamy – wstęp bezpłatny!

|APK

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany