Hodowanie ryb ozdobnych staje się pasją coraz większej liczby miłośników zwierząt: Nic dziwnego, w końcu widok niezwykle barwnego podwodnego świata morskich stworzeń jest nie tylko fascynujący i hipnotyzujący, lecz także działa uspokajająco w trakcie hektycznej codzienności. Które ryby nadają się najlepiej do domowego akwarium? Przedstawiamy 10 najbardziej popularnych ryb słodkowodnych do akwarium z ich cechami i potrzebami.

Wybór najpiękniejszych i najbardziej odpowiednich ryb do akwarium może szybko okazać się bardzo skomplikowany, zwłaszcza dla początkujących akwarystów. Świat akwarium jest tak różnorodny, jak różnorodni są jego mieszkańcy. Na rynku dostępne są dziesiątki gatunków ryb, jednak nie wszystkie nadają się tak samo do rodzimego akwarium. Wymagania względem pokarmu, roślin, oświetlenia czy jakości i temperatury wody są różne w zależności od gatunku ryby i powinny być uwzględniane przy wyborze współlokatorów akwarium. Ponadto musisz upewnić się, czy wybrane ryby będą ze sobą dobrze żyły.

Przedstawiamy 10 najpopularniejszych gatunków ryb słodkowodnych do akwarium i wyjaśniamy, co należy koniecznie uwzględnić, dokonując wyboru.

Pawie oczko — numer 1 w każdym akwarium

Ta pochodząca z Karaibów słodkowodna rybka jest bez wątpienia najbardziej popularną rybką akwariową. Pawie oczko, bardziej znane pod nazwą gupik, uchodzi za rybę nieskomplikowaną w pielęgnacji i nadającą się optymalnie dla początkujących akwarystów. Wielobarwna rybka ozdobna o długości do 5 cm w swoim naturalnym środowisku żyje w ławicach i również trzymana w akwarium powinna być w grupie. Gupik rozumie się dobrze także z innymi gatunkami, na przykład z rodziny kiryskowatych. Gupiki jedzą chętnie pokarm suchy, jak również żywy pokarm.

  • Pochodzenie: Północ Ameryki Południowej, części Morza Karaibskiego
  • Długość: 3—5 cm
  • Utrzymanie: w ławicy
  • Obszar pływania: środkowe/górne warstwy
  • Stopień trudności pielęgnowania: łatwy
  • Akwarium: słodkowodne, minimalnie 54 litry (długość 60 cm)
  • Wartości wody: optymalna temperatura wody wynosi od 24 do 27 stopni Celsjusza, wartość pH 6 do 7,5
  • Towarzystwo: przede wszystkim kiryskowate, lecz także samice betta, błyszczyki cesarskie, skrzeczyki karłowate, krewetki czy zbrojniki niebieskie
  • Pokarm: suchy pokarm w płatkach, 1 do 3 razy dziennie, uzupełniany pokarmem mrożonym lub żywym
  • Wyjątkowe cechy: gupiki są bardzo niewymagające w pielęgnacji, cechują się wyjątkową miłością do pływania i silnym popędem do rozmnażania (jeśli nie chcesz szybko namnażającej się populacji, możesz zaadoptować ryby jednej płci, na przykład wyłącznie same gupików)

Więcej na ten temat TUTAJ >>>