Świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru

By / 7 miesięcy temu / Kultura / Brak komentarzy

Święto teatru obchodzone jest na całym świecie 27 marca. Z tej okazji dyrektorom, aktorom i pracownikom OiFP i teatrów – wojewódzkich instytucji kultury marszałek Artur Kosicki przekazał wyrazy uznania za pełną pasji pracę na rzecz upowszechniania sztuki teatralnej.

Marszałek podziękował za niezwykłą twórczość, która „już od wielu lat uczy, bawi i wzrusza kolejne pokolenia mieszkańców województwa podlaskiego”.

– Życzę Państwu, aby teatr był przestrzenią spotkania, zaufania, wolnego myślenia i wolności słowa, kolebką nowych myśli i idei, a główne role odgrywali w nim twórcy i widzowie – napisał marszałek Artur Kosicki w listach skierowanych do pracowników i twórców Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Teatru Wierszalin w Supraślu.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest przez ponad sto narodowych ośrodków teatralnych na całym świecie. Został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku, by upamiętnić otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.  Co roku z okazji święta publikowane są orędzia wybitnych twórców teatralnych. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W 2019 roku autorem orędzia jest Carlos Celdrán, kubański reżyser teatralny, dramaturg, pedagog, profesor Instituto Superior de Arte w Hawanie. 

Z okazji święta teatru jednostki kultury samorządu województwa zapraszają na wyjątkowe wydarzenia.

„Hamlet” w Operze
Z okazji święta teatru na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej obejrzymy tragedię dramaturga wszech czasów, mistrza, którego geniusz przeniknął uniwersalne prawa teatru życia, czyli „Hamleta” pióra Williama Shakespeare’a. Będzie to retransmisja przedstawienia, które odbyło się 15 października 2015 roku w Barbican Theatre w Londynie. Zapraszamy 27 marca o godz. 18.00. Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania 3 godziny 30 minut (1 przerwa).

Dzień otwarty w Dramatycznym
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza w najbliższą niedzielę (31 marca) na dzień otwarty pod hasłem „Niech żyje teatr!”. Tego dnia można będzie zwiedzić teatr z przewodnikiem. O godz. 12.00 na Scenie Dużej odbędzie się czytanie fragmentów „Hobbita” oraz spotkanie z aktorami przygotowującymi spektakl na podstawie dzieła Tolkiena. Na Scenie Foyer obejrzymy fragment spektaklu „16 ton i bananowy zgon” w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych pod opieką Piotra Szekowskiego. A na Scenie Kameralnej fragmenty przedstawienia „Scenariusz dla X aktorów” zagrają uczestnicy warsztatów teatralnych pod opieką Agnieszki Możejko-Szekowskiej. Specjalnie dla widzów przygotowany będzie kącik ze strojami i rekwizytami oraz konkursy teatralne z nagrodami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, instytucja przygotowała także specjalną ofertę dla widzów – 31 marca można kupić bilety na spektakl „Obława” 50% taniej.

oprac. ał

wrotapodlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany