Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości otrzymał ponad 175,5 tys. i na pewno wejdzie do Parlamentu Europejskiego. Prawie 120 tys. głosów otrzymał Tomasz Frankowski, który również będzie posłem. Trzeci wynik uzyskał Krzysztof Jurgiel z PiS-u – zdobył ponad 100 tys. głosów.

Jak głosowali mieszkańcy województwa podlaskiego?

Pytani przez nas białostoczanie wskazywali nie tylko kandydatów Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Europejskiej, ale też i inne ugrupowania – m.in. WIOSNĘ. W Supraślu pytani przez nas mieszkańcy najczęściej mówili, że głosowali na przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. 

Zaufanie do liderów, albo szansa na lepszą przyszłość. Między innymi to kierowało mieszkańcami Grajewa, przy wyborze partii, na którą głosowali. W 32 komisjach obwodowych, w tym jednym wydzielonym (w szpitalu) oddawali głosy mieszkańcy Łomży. Ci, którzy ujawniali swoje typy, przyznawali, że częściej niż na konkretnych kandydatów, głosowali na ugrupowania polityczne. W Łomży uprawnionych do głosowania było ponad 48,5 tysiąca wyborców.

Ponad 20 tysięcy (20 443) osób uprawnionych do głosowania jest w Bielsku Podlaskim. Mogli oddać swój głos w jednej z 14 obwodowych komisji wyborczych. Pytani przez nas mieszkańcy miasta w większości dobrze wiedzieli, na kogo chcieli zagłosować.

Posłuchaj jak głosowali mieszkańcy Łomży? – relacja Adama Dąbrowskiego

Posłuchaj

Na kogo głosowali białostoczanie? – relacja Edyty Wołosik

Posłuchaj

Głosowanie w Suwałkach – relacja Ireny Poczobut

Posłuchaj

Jak głosowali mieszkańcy Bielska Podlaskiego? – relacja Michała Stepaniuka

Posłuchaj

Na kogo głosowali mieszkańcy Grajewa? – relacja Pawła Wądołowskiego

Posłuchaj

Jak głosowali mieszkańcy Augustowa? – relacja Marcina Kapuścińskiego

Posłuchaj

Mieszkańcy Gródka wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego – relacja Wojciecha Szubzdy

Posłuchaj

Na kogo głosowali mieszkańcy Supraśla? – relacja Wojciecha Szubzdy

Posłuchaj

Jak głosowali mieszkańcy Kolna? – relacja Pawła Wądołowskiego

Polacy wybierali 52 europosłów

Polacy wybierali 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21:00 trwała cisza wyborcza. 

Do  udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych było 29 mln 752 tys. 34  wyborców; wybory odbywały się w 27 tys. 286 obwodach głosowania. Polacy  przebywający podczas eurowyborów za granicą głosowali w jednym z 203  obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski.

| red: mag, sk

www.radio.bialystok.pl / autor: Michał Stepaniuk, Paweł Wądołowski, Wojciech Szubzda