Tydzień z podlaskimi łucznikami konnymi trwa.Od kilku dni zawodnicy podlaskiego ośrodka łucznictwa konnego AMM Archery podróżują po regionie, prezentując wysoki kunszt jazdy konnej i umiejętności strzelania z łuku, w wybranych stajniach województwa.

Popularyzacja tej młodej, ale prężnie rozwijającej się dziedziny sportu na terenie Województwa Podlaskiego ma na celu ukazanie tożsamości naszego regionu oraz zachęcenie młodych ludzi do rozwijania swoich sportowych pasji.

W trzech ośrodkach jeździeckich, łucznicy konni zademonstrowali sztukę posługiwania się tatarskim łukiem w pełnym galopie, a na ziemi uczyli zainteresowanych techniki łuczniczej. Stadnina Koni w Żarnowie, Stadnina Koni nad Wigrami, czy Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku – to miejsca, gdzie w dniach 14-16 grudnia gościli podlascy łucznicy konnymi. Prezentacje wyjątkowych umiejętności oraz przekazywanie lokalnej tradycji historycznej na terenie powiatu augustowskiego, suwalskiego i sokólskiego przyciągnęły wielu zainteresowanych. Po pokazach konnych łucznicy opowiedzieli o tatarskiej tradycji naszego regionu, historycznym wyposażenie łuczników konnych i historii jeździectwa Województwa Podlaskiego.

Projekt „Podlascy łucznicy konni. Sport i tradycja” to także cykl spotkań z młodzieżą ze szkół podstawowych i średnich. Najmłodsi na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej mieli sposobność spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i podstaw jeździectwa, a także wzięli udział w praktycznych warsztatach robienia świątecznych strzał.

Młodzież licealna natomiast miała okazje uczestniczyć w praktycznej lekcji przedsiębiorczości, którą w szkołach średnich poprowadzili: Anna Sokólska – złota medalistka w łucznictwie konnym i Michał Sanczenko menadżer AMM Archery. Formuła spotkań miała na celu umożliwienie młodzieży utożsamienie się z zaproszonymi prelegentami, którzy reprezentowali różne środowiska i ścieżki kariery (nie do końca pokrywające się z pierwotnym wykształceniem). Łucznicy w wybranych szkołach średnich o zróżnicowanym profilu, pokazali jak znaleźć sposób na sukces w miejscu swojego zamieszkania? Jakie możliwości i potencjał kryje w sobie Województwo Podlaskie i jak to wykorzystać?

Partnerem strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie.

*od maja 2019 roku ośrodek łucznictwa konnego znajduje się na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie można skorzystać ze stajni, treningowych łuczniczych torów konnych czy strzelnicy.

|AMM Archery

Zdjęcia: Magdalena Konik Photography