W niedzielę, 21 lipca obchodzono w Gibach 74. rocznicę Obławy Augustowskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, organizacje kombatanckie, rodziny ofiar Obławy, duchowni oraz mieszkańcy regionu.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Anny. Następnie odbył się przemarsz pod pomnik Obławy Augustowskiej przy Wzgórzu Krzyży, gdzie oddano hołd ofiarom. Odczytany został apel pamięci, oddano salwę honorową, na zakończenie złożono kwiaty i znicze. Nie zabrakło wzruszających i podniosłych przemówień.

Obchody zostały objęte Patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Posła Rzeczypospolitej Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.

Obława Augustowska jest największą zbrodnią dokonaną po II wojnie światowej na Polakach. Często nazywana małym Katyniem. W akcji przeprowadzonej przez oddziały NKWD i sowieckiego kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”, przy współudziale funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, zginęło co najmniej 600 działaczy podziemia niepodległościowego. Do dziś nie znamy pełnej listy ofiar Obławy Augustowskiej.

UM Augustów