Piękno jest prawdą, prawda pięknem! – te słowa Keatsa z Ody do urny greckiej mogą budzić sporo wątpliwości ale świetnie pasują do wydarzenia które miało miejsce 22. listopada 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Tego dnia odbyło się tam uroczyste rozstrzygnięcie X Regionalnego Konkursu Plastycznego pt. „Inspiracje muzyką”.

Pomysł początkowo miał być zrealizowany jako wydarzenie jednorazowe, przekształcił się w wydarzenie cykliczne. W wyniku szeregu wcześniejszych doświadczeń osobistych i zawodowych, panie Bożenna Szumska Niewiadomska i Alicja Karpińska z PSM w Augustowie postanowiły zorganizować konkurs plastyczny tematycznie nawiązujący do muzyki, czyli nic nowego. Muzyka, jako temat konkursów plastycznych, literackich czy fotograficznych pojawia się dość często, jednak w tym przypadku konkurs zorganizowano z myślą o osobach niepełnosprawnych. Już po pierwszej edycji okazało się, jak bardzo trafiona okazała się ta inicjatywa. Formuła konkursu z miejskiej poprzez powiatową przekształciła się w regionalną. Zyskała pełną aprobatę i wsparcie Dyrekcji szkoły i dzięki temu, 22. listopada mogliśmy uczestniczyć w 10. edycji wydarzenia.

Prace na konkurs nadsyłają osoby o różnych formach niepełnosprawności. Duża grupę stanowi młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Początkowe słowa zostały zacytowane przede wszystkim z myślą o tej grupie – „Piękno jest prawdą, prawda pięknem!

Zachowania powszechnie uznawane w naszym społeczeństwie za normalne, często wręcz za miernik „zaradności życiowej” z prawdą mają mało wspólnego. To z kolei sprawie, że poczucie piękna ma bardziej wymiar materialny niż uczuciowy, estetyczny czy zmysłowy. „Światy” w których żyjemy mają wpływ na nasz przekaz piękna, w tym przypadku za pomocą środków plastycznych. – Odczuwamy olbrzymią radość, że możemy Wam coś dać od siebie – powiedziała podczas finału konkursu Bożenna Szymska Niewiadomska – i zapewniamy Was, że Wy dajecie nam też bardzo dużo – dodała. Były to słowa wypowiedziane w imieniu organizatorów i uczniów PSM w Augustowie, których koncerty muzyczne stanowiły inspirację do prac uczestników konkursu.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 92 uczestników z Augustowa, Dąbrowy Białostockiej, Lasek k. Warszawy, Puńska i Suwałk. W tej edycji po raz pierwszy uczestniczyły osoby niepełnosprawne z Dąbrowy Białostockiej. Prace które zgłosili do konkursu podniosły poprzeczkę bardzo wysoko. To opinia Jury. Autor tej relacji towarzyszy temu wydarzeniu od początku. Po obejrzeniu prac niepełnosprawnych z Dąbrowy Białostockiej miał takie same odczucia 🙂

Ceremonię uroczystego rozstrzygnięcia X Regionalnego Konkursu Plastycznego pt. „Inspiracje muzyką” prowadziły panie Bożenna Szumska Niewiadomska i Alicja Karpińska, wspierane przez panią Anettę Pękala reprezentująca Dyrektora PSM w Augustowie. Po nagrodzeniu uczestników podziękowały wszystkim podmiotom i osobom wspierającym organizację tego wydarzenia. – Bez Waszej pomocy organizacja konkursy byłaby niemożliwa – usłyszeli sponsorzy. W tym miejscu dodam jeszcze że dzięki ofiarności jednego ze sponsorów, najprawdopodobniej już w grudniu ukaże się kalendarz z wybranymi pracami. Będzie to wspaniała pamiątka wieńcząca dekadę trwania konkursu. Miejmy nadzieję, że także dobry synoptyk na dalsze lata. Wsparcie Dyrekcji i Samorządu Uczniowskiego jest, liczba sponsorów coraz większa, zainteresowanie uczestników bardzo duże – zatem, do zobaczenia w przyszłym roku 🙂

|Bart. / www.augustow.org

Prace oceniało Jury w składzie:

  1. Bożenna Szumska-Niewiadomska – Przewodnicząca Jury
  2. Lidia Karpińska – Sekretarz
  3. Renata Rybsztat
  4. Ewelina Trofimiuk-Misiukiewicz
  5. Ewa Haponik
  6. Józefa Drozdowska
  7. Katarzyna Nikolopoulou
  8. Mieczysław Sobolewski
  9. Tomasz Filipowicz
  10. Emil Kulbacki

Po zapoznaniu się z wszystkimi pracami jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

Miejsca I (9) przyznano następującym osobom:

Hryniewicka Ewa, Malinowski Adam, Polakowski Maciej, Rekus Jurgita, Sapkowski Kamil, Stankiewicz Elżbieta, Stępka Mateusz, Truś Halina, Zespół rewalidacyjno-wychowawczy w Augustowie

Miejsca II (12) przyznano następującym osobom:

Grabowska Krystyna, Harmuszkiewicz Rafał, Karwowska Karina, Krajewski Marceli, Kulicz Katarzyna, Kułak Piotr, Omilian Maria, Siedlecka Marta, Sieńkowski Paweł Wysocka Małgorzata, Skrocki Kacper, Słucka Barbara,

Miejsca III (11) przyznano następującym osobom:

Dzida Marzena, Grzymkowski Jakub, Jurewicz Dawid, Krysztofik Małgorzata, Lutyński Sebastian, Maciejewski Grzegorz, Natunewicz Michał, Pokropowicz Jan, Romanowska Agnieszka, Wardziejewski Dominik, Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej za rzeźbę.

W dniach od 15 października do 21 listopada w holu głównym Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie prezentowano zgłoszone do konkursu prace, jednocześnie ogłoszono plebiscyt na nagrodę publiczności.

Jury w obecności przedstawicieli samorządu uczniowskiego: Oli Huculak i Marty Mosiewicz podliczyło głosy publiczności (ponad 1000). Zdecydowano przyznać osiem wyróżnień dla prac, które zdobyły największą ilość głosów. Wyróżniono następujące osoby:

Kolęda Agata, Rekus Lukas, Sapkowski Kamil, Truś Halina, Walijewski Marcin, Wysocka Małgorzata, Zalewska Kaja, Zespół rewalidacyjne wychowawczy gr.l.

Fotorelacja z rozstrzygnięcia X edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego pt. „Inspiracje muzyką”

Pokazowi zdjęć towarzyszy muzyka w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Augustowie – wykonania podczas ceremonii wręczenia ngród.

WYKONAWCY:

Wrona Amelia – skrzypce

Marsella Angelika – skrzypce

Huculak Aleksandra – fortepian

Rudziewicz Julia – wiolonczela

Julia Maliszewska wiolonczela

Jakub Puchlik – klarnet

Nazarowska Klara – flet

AKOMPANIAMENT:

Ewa Chomicz Wysocka

Grzegorz Sobczak

Krzysztof Drzemicki