W czwartek 1. sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Augustowie, podobnie w innych miastach Polski zawyły syreny alarmowe. Godzina 17.00, 1 sierpnia to tzw. godzina „W”, upamiętniająca moment wybuchu Powstania. W tym czasie na ulicach zatrzymują się samochody, natomiast przechodnie zatrzymują się w hołdzie powstańcom.

Po raz pierwszy w Augustowie hołd Powstańcom oddali mieszkańcy i turyści, którzy odpowiedzieli na apel zamieszczony na jednym z mediów społecznościowych.

– Zapraszam serdecznie wszystkich którym ważna jest pamięć i historia naszej Polski.
W 75 rocznicę Powstania Warszawskiego, przy pomniku Żołnierzy Wyklętych nad rzeką Nettą, o godzinie 17:00 zbierzmy się i oddajmy hołd pamięci Bohaterom Warszawy

– napisał w utworzonym wydarzeniom pomysłodawca takiej formy uczczenia 75 rocznicy Powstania Warszawskiego, Krzysztof Kaszuba.

To święto nie było do tej pory ujęte w kalendarzu świąt augustowskich. Mamy rożne inne święta, a bohaterskim powstańcom nie było komu zorganizować takiej uroczystości. Na Facebooku napisałem wydarzenie i przyszło trochę osób. Dopisali kibice Sparty, kilka osób z Warszawy, widziałem panie z Augustowa. Mam nadzieję, że z roku na rok, taka akcja będzie gromadziła coraz więcej osób. Chciałabym, aby było to wydarzenie cykliczne

– powiedział po spotkaniu pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Poległych na Kresach Krzysztof Kaszuba.

Już po tym wydarzeniu, pod pomnikiem przy ulicy Portowej nadal widać pojedyncze osoby i rodziny zapalające znicze w hołdzie żołnierzom Powstania Warszawskiego.

Bart, / Augustow.org