W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. w siedzibie Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „ASON”mieszczącej się w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie, odbyło się Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków „ASON”.

W zebraniu uczestniczyli członkowie „ASON” z terenu miasta Augustów, Powiatu augustowskiego oraz z Giżycka. Podsumowane zostały działania „ASON” w roku 2018. Ogólnie było to dobry rok dla Stowarzyszenia. Jego praca została doceniona m.in. przez Wojewodę Podlaskiego. 23.10.2018 r. w Sali Konferencyjnej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku ogłoszone zostały wyniki konkursu Inicjatywa Społeczna Roku. Po uwzględnieniu opinii Kapituły Konkursowej z dnia 12 czerwca 2018 r. Wojewoda Podlaski przyznał tytuły Laureata w kategorii Polityka Społeczna Augustowskiemu Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „ASON” . Nagrodzono inicjatywę społeczną tego Stowarzyszenia pn. „Trampolina”. Nagrody wręczał właśnie Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski.

Po wysłuchaniu dyskusji toczącej się na zebraniu nasunęło się kilka wniosków, ale podstawowy jest chyba taki, że bardzo trudno jest zmobilizować szerszą liczbę członków do głębszego zaangażowania w działalność Stowarzyszenia. Od lat największą aktywnością wykazuje się to samo grono osób. Pomysły i projekty konkretnych działań są, jednak trudniej jest z zaangażowaniem przy ich realizacji innych członków. Nie jest to chyba sytuacja wyjątkowa, jednak w gronie osób chorych, na co dzień borykających się z wieloma wyzwaniami dnia codziennego bardzo trudna do zmienienia.

Jednym z nowych planów działań zaakceptowanym na tym zebraniu jest przygotowanie szerszej kampanii promującej działalność „ASON”, i wychodzenie do osób przyjaznych działaniom osób niepełnosprawnych z propozycją członkostwa (na różnych zasadach) w „ASON”. Taką możliwość daje §1 Statutu Stowarzyszenia – § 1. Augustowskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „ASON”, w dalszej części zwane Stowarzyszeniem, zrzesza osoby niepełnosprawne oraz osoby pragnące nieść im pomoc.

– Jeżeli chcemy się rozwijać, to musimy zabiegać o pomoc innych. Nasze ograniczenia działają i tutaj. W pewnym momencie, pomimo dobrych chęci nie jesteśmy zrobić więcej. Jeżeli po szczerym i obiektywnym przeanalizowaniu własnych możliwość dochodzimy do takiego wniosku, to stoimy przed ścianą, której sami nie przeskoczymy. W pewnym stopniu ograniczenia związane są też z brakiem własnego lokalu. Będąc gościem u kogoś, też nie możemy zachowywać się inaczej niż to wypada, lub pozwalają na to warunki – powiedziała po zebraniu Ewa Matulewicz, Prezes Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „ASON”

Bart.

Siedziba Augustowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „ASON” mieści się przy ul. Hoża 2B w Augustowie (Osiedlowy Dom Kultury SM). Dyżur w siedzibie Stowarzyszenia : 3. poniedziałek miesiąca – 13.00 – 15:00

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia TUTAJ >>>